HONEYBEEKEEPINGMAGAZINE

MEDPCELARSKIMAGAZIN.MVBYTE.COM

Translate

PRIJATELJI SAJTA

DRAGAN RADANOVIĆ

Stražarice,dim i agresivnost-pčela-nedokučiva tajna

Pise D.Radanovic

Pcele u pcelinjem drustvu organizovane su u kaste (klase) shodno starosnoj dobi u kojoj se nalaze, te svaka kasta pcela preuzima razlicite zadatke u zivotu jednog pcelinjeg drustva. U dosadasnjoj pcelarskoj praksi i teoriji opisane su dve vrste „odbrambenih kasti“ u hijerarhiji kosnice…To su pcele    „strazarice“ (cuvari ) i „vojnici“ ili (stingeri-zaoka na engleskom jeziku) . Strazarice i vojnici se ne razlikuju morfološki od ostalih pčela u jednom pcelinjem drustvu.Uloga odbrambenih pcela veoma kratko traje  i  preklapa se sa drugim  drugim zadacima, posebno sa hranjenjem,sto ima za posledicu da se identitet odbrambenih pčela stalno menja. Strazarice ( cuvarke) su stacionirane na letu kosnice (pomocnim letima i svim drugim otvorima na kosnici ako eventualno postoje).Njihov je zadatak identifikacija pcela koje dolaze u kosnicu i da signaliziraju ostalim pcelama ako su u opasnosti od strane nekog predatora.

Otrpilike samo 10 do 15% radilica  postaju stražarice i po pravilu (a svako pravilo ima i izuzetak) to obavljaju samo jedan dan u svom kratkom zivotu.U mnogim slucajevima broj strazarica i duzina obavljanja ovog zadatka se menjaju (prisustvo predatora,nedostatak matice,itd).Svi koji  pcelare su pre ili kasnije naisli na pcelinje drustvo koje je „ljuto“ tj. agresivnije od drugih kosnica na pcelinjaku ili sto bi se strucno reklo „pokazuje snažniji opšti odbrambeni odgovor“.

Takva drustva imaju i vise pcela strazarica na ulazima u kosnici.Takodje znamo da samo manji deo strazarica ucestvuje u napadu na uljeza (ucestvuje u ubadanju)jer je njihov primarni zadatak otkrivanje i signalizacija pretnje drugim pcelama! Istrazivanja ( mada je to jos uvek predmet rasprave kod naucnika) sugerisu da postoji i kasta „vojnika“(ubadaca-stingera) a to je zakljuceno na osnovu stepena  ostecenosti krila vojnika jer ocuvanost krila sugerise da  ove pčele provode više vremena u unutrasnjosti kosnice od strazarica i gde spremno cekaju da intervenisu ako je potrebno(kao kod  ljudske vojske gde imate formirane snage za hitne intervencije)!

 Stepen „odbrambenog odgovora“ iliti agresije dosta zavisi od genetike.U eksperimentima koji su obavljani (Breed i Rogers 1991god.) je dokazano  da pčele iz agresivne kosnice(genetski agresivna) imaju tendenciju da preuzmu strazarenje kada su odgajane u mirnim i blagim drustvima i obrnuto, genetski mirne  pčele retko preuzimaju ulogu strazarica u „ljutim “ kosnicama.Ovo prakticno znaci da kad iz „besnog i ljutog“ drustva uznemo ram sa leglom i stavimo u kosnicu koja je mirna i krotka,najverovatnije ce bas te „dodate “ pcele preuzeti funkciju strazarica kad im dodje vreme.Naravno to je samo privremeno jer posle ce opet biti strazarica iz maticnog(mirnog) drustva.

Dim iz dimilice

Dim je  pčelarsko tajno oruzje protiv agresivnosti pcela.. Drevna egipatska umetnost koja datira  2.500 unazad godina oslikava pčelare koji ubacuju dim u košnice.A razlog zasto dim umiruje pčele je jos uvek negde tamo zamagljen u dimu misljena,teorija i pretpostavki i svaki pcelar ima svoju teoriju!

Pošto  pcelinja košnica  poseduje dragoceno blago za njene stanovnike(pcele), med,polen i celije sa potomstvom koje obezbedjuju opstanak kosnice,pcele moraju da brane svoje staniste kako bi zaštitile košnicu od mnogih predatora koji bi voleli da ga opljačkaju. Omanji  broj radilica sluze „kratki vojni rok“  kao „strazarice“ koje patroliraju  u košnici i paze na uljeze. Ako se otkrije pretnja, stražarica će podići njen stomak i izbaciti zaoku u vazduh. Ovo ponašanje oslobađa feromon alarma ili hemijski signal za ostale pcele, mobilizirajući druge radilice da se pripremaju za napad na uljeza. Ukoliko uljez provocira pčele dalje, počinje rat,tj. ubadanje! A posledica uboda je oslobadjanje pcelinjeg otrova koji takodje sadrzi feromon almarantnosti te to mobilizuje jos vise pcela koje brane svoje staniste i resurse!Mi pcelari iz perspektive pcela i jesmo uljezi jer neovlasceno pristupamo njenom stanistu i resursima

!Zato u praksi vecina pcelara  i koristi dim iz dimilice! Ova praksa je vrlo efikasna i široko primenjena kod pčelara širom sveta. Uprkos tome što je sastavni deo prakse pčelarstva, razlozi za efikasnost dima jos uvek su u dimu i magli nagadjanja! Jedan od najupečatljivijih argumenata je da dim prekida hemijsku komunikaciju među pčelama. Alarmni feromon, može biti zamaskiran dimom ili možda dim smanjuje osetljvost pcela na feromon koji alarmira tj. ometa  čulo mirisa kod pcela!.Pored poremećaja hemijske komunikacije, jedna teorija kaze da dim uzrokuje da pcele konzumiraju med te su stoga trome i mirne.

Postoji teorija i da dim signalizira pozar i vatru negde u blizini kosnice te se one spremaju za beg (sto opet otvara nova pitanja,diskusije,rasprave i dileme).Istrazivanja kazu da dim   smanjuje broj strazarica na ulazu 10 minuta ili više.

Agresivnost pcela

Najnovija istrazivanja nam govore da  izlaganje alarmnom feromonu, koji izaziva agresiju, uzrokuje metabolički pomak na aerobnu glikolizu u mozgu pčela.. Ovaj nalaz prvi put povezuje aerobnu glikolizu sa agresivnoscu pcela!

Trazio sam na internetu objasnjenje ovoga i ono se svodi na donji tekst u zagradi⬇ a ja nemam bas neko znanje iz ove oblasti pa bih molio citaoce da ako neko ima potrebno znanje iz ove oblasti da me  kontaktira pa da prevedemo tekst i prostim jezikom objasnimo ova saznanja i damo jos jedan mali prilog pcelarskoj teoriji i prosirimo pcelarske vidike na ovim prostorima!

(Aerobna glikoliza uključuje povećanu glikolizu i smanjeni oksidativni katabolizam glukoze čak iu prisutnosti dovoljne količine kiseonika

____________________________________

Nova studija koja istražuje efekat dima na ponasanje pcela  ( Apis mellifera ) pokazuje da dim smanjuje broj pčela koje oslobađaju kapljicu otrova u signaliziranju opasnosti za druge pčele, što istraživači tumace da dim smanjuje  količinu alarmnog feromona sto indirektno umanjuje agresivnost pcela u kosnici. (Photo credit: Wikimedia)

______________________________________

Izvori i reference

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/gbb.12201

http://jeb.biologists.org/content/219/22/3505

Arechavaleta-Velasco i Hunt, 2003

DRAGAN RADANOVIĆ

Autor teksta

DRAGAN RADANOVIĆ

UREDNIK SAJTA

Mi smo najčitaniji pčelarski sajt u regionu -Brojač pregleda

medpčelarskimagazin

Reklamirajte svoje proizvode na sajtu

Pet godine od postojanja sajta (2016 god)- i preko 233.456  poseta sajtu,doslo je vreme za korak napred.Novi dizajn,koncept...Uveli smo i marketing (jedini nacin da i dalje postojimo) Dragan Radanovic-urednik sajta

PRIJATELJI SAJTA

Najčitaniji pčelarski sajt

medpcelarskimagazin

Ljubav prema pčelama

1 %
Copyright medpcelarskimagazin ©️ 2016