HONEYBEEKEEPINGMAGAZINE

MEDPCELARSKIMAGAZIN.MVBYTE.COM

Translate

PRIJATELJI SAJTA

Zlatko horvat

Upotreba oksalne tokom leta

Oksalna kao pomoćno sredstvo

Upotreba oksalne tokom leta

OKSALNA KISELINA i njezina upotreba nakapavanjem, u toku ljeta protiv varoe.

Oksalna kiselina je vrlo močno sredstvo u borbi protiv pčelinjeg nametnika varoe. Djelotvorna je i efikasna, jeftina i lako dostupna.Metodom nakapavanja, koristi se zimi, kada nema legla i kada se varoa ne može sakriti u pčelinjem leglu, nego je sva varoa vani na pčeli.

Pise Zlatko Horvat
Onda je efikasnost tretmana 90% i više i u novu sezonu startamo sa vrlo malim brojem preživjelih varoa. Međutim postoje mnoge zablude i kriva shvaćanja, vezano za upotrebu oksalne kiseline, metodom nakapavanja.  Jedna od zabluda je upravo gore navedeno, kako se oksalna kiselina smije koristiti samo jednom godišnje.Jednom i to samo u zimi  Da je to netočno, govori već sama činjenica da postoji bezbroj preparata na bazi oksalne kiseline, gdje se nakapava-(poljeva po pčelama) više puta u toku sezone, a oksalna je glavna djelatna tvar. Najvažnije je znati da se oksalna kiselina, metodom nakapavanja, može koristiti na JEDNU GENERACIJU PČELE. 
Znači ne jednom godišnje, nego na JEDNU GENERACIJU PČELA!!!!!!!!!!!!!

Ako znamo da ljetna pčela živi oko 45 dana, (jedan i pol mjesec) a zimska pčela od 6-7 mjeseci ( od 15.8. – 1.4.), sve bi trebalo biti jasnije.Teoretski, tretmane oksalnom sa nakapavanjem, bi mogli raditi (ali ovo je samo teoretski),1.4., 15.5., 1.7., 15.8., 1.12.To je onda, jedna generacija pčele – jedno nakapavanje.Dotaknimo se prakse i evo kako ja radim nakapavanje sa oksalnom.Zimski tretman mi je obavezan, između 1.12. i 15.12., legla više nema, kada je pogodan dan, temperatura oko 5 st. C, koji stupanj manje-više, nebitno.Ljetno nakapavanje, jednom isto obavezno. Nakapava se uobičajeno, 5 ml po ulici pčele u plodištu.

 Ako je plodište na 2 nastavka, poljevaju se ulice gdje je leglo. Najčešće je to 5 centralnih ulica u prvom i 5 centralnih ulica u drugom nastavku. Po ljeti, znači u toku sezone, pravim prekid legla. Dva su trenutka kada imam prekid legla. 
Kod izrojenih i nakon vrcanja bagrema, vađenje zatvorenog legla i formiranje nukleusa. 
1.
Kada izleti roj, pospremim ga u košnicu, nakon 7-8 dana polijem 1x i varoa je počiščena u procentu koji omogucava da se roj ubrzano razvija neopterecen ovim parazitom!
Stara košnica koja se izrojila, pričekam 15-tak dana, pa i nju polijem-nakapam 1x.
I tu je onda varoa počiščena toliko da ne razmisljamo o njenoj velikoj ekspanziji u jesen!

2.
Nakon bagrema, vrcam med i vadim sve zatvoreno leglo i formiram nukleuse. 
Staru, polijem 1x.
Za nukleuse, pričekam da izađe zatvoreno leglo, a prije nego se leglo nove-mlade matice zatvori, polijem 1x.
I u ovim slučajevima, varoa je počiščena u procentu koji nam do jeseni daje zdravo,vitalno i agilno drustvo koje je manje podlezno drugim pcelinjim bolestima! Do kraja vrcanja suncokreta, kraj 7. mj. ili početak 8.mj., ja sam miran sa varoom,varoa je zauzdana. Ostaje još pitanje izrade oksalne kiseline za ljetni tretman. 

Zimi je lako, sirup 600 gr šećera – 0.6 l vode, 35 gr oksalne. Nakapa se jednom, što je višak, baci se. Pošto se u sezoni, po ljetu, ne možemo raditi samo jednom… jer neke nakapamo prvi dan, neke 8-mi, neke 15-ti.., u toku sezone se izrada sredstva/pripravak, radi malo drugačije.Za 1 litru sredstva ide:
– šećer 600 gr
– voda destilirana 0.6 l
– 20 ml alkohola 70% ili 15 ml 96%
– 35 gr oksalne dihidrat.Zbog dodanog alkohola, pripravak se neće pokvariti i možemo ga koristiti i čuvati jedan mjesec, efikasnost je nepromjenjena. Ja bih još preporučio, na 1 litar ovog pripravka, dodati 20 kapi eteričnog ulja LIMUNSKE TRAVE. Limunska trava, et. ulje, se koristi kod privlačenja odbjeglih rojeva i pčele je jako vole i umiruje ih miris limunske trave.

Evo ovo je jedan dodatni način, kako da varou držimo pod kontrolom i ovo je samo jedno pomoćno sredstvo, ljetni tretman nakapavanjem oksalnom.Ni u kom slučaju, ne može se ostati samo na ovome i protiv varoe se mora djelovati, nekim drugim sredstvom, u 7 i 8 mjesecu.

Medno

Napomena urednika sajta- mnogi ce komentarisati ovaj tekst i pitati a sta je sa maticom??!!A ja pitam ,a zar ako matica je stara 3godine,zar ona nije vec imala 3 tretmana sa okslanom u prethodne tri godine??!!?

 
 

Zlatko horvat

Autor teksta

ZLATKO HORVAT

Hobi-pčelar i uzgajivač ljekovitog bilja(Osijek/Hrvatska).
Pčelarim stacionarno sa 50-tak košnica i selim na paše, u bližoj okolici Osijeka. Na 10-20% košnica uvijek eksperimentiram i pokušavam dokazati da nešto valja-ne valja,vezano za pčelarsku tehnologiju, djelovanje protiv varoe, nozemoze itd.

Mi smo najčitaniji pčelarski sajt u regionu -Brojač pregleda

medpčelarskimagazin

Reklamirajte svoje proizvode na sajtu

Sajt je počeo sa radom 2016 god i najčitaniji je pčelarski sajt u regionu. Marketing je način da i dalje postoji sajt i pomaže pčelarstvu . Dragan Radanović-urednik sajta

PRIJATELJI SAJTA

Najčitaniji pčelarski sajt

medpcelarskimagazin

Ljubav prema pčelama

1 %
Copyright medpcelarskimagazin ©️ 2016