Nedavno se navršilo punih pola veka od kako su davnih 70-ih godina prošlog veka prve košnice ušle u dvorište moje porodice. U početku je to bilo pravo hobi pčelarstvo, i pitanju je bilo svega nekoliko pčelinjih dru- štava. Bilo je i uspeha, ali je bilo i zimskih gubitaka, pa smo povremeno ostajali i bez pčelinjih zajednica. Iskustvo je skup, ali naj- bolji učitelj u životu. Kad ti jednom objasni, razumeš. Zato nije bilo razočarenja, već se išlo dalje.
U početku nismo selili pčelinje zajednice, a onda smo, unazad dve dece nije, daleko ozbiljnije zaplovili u pčelarske vode. Do relativno skoro, moj otac je radio sa AZ košnicama, dok su moj izbor bile Langstrot-Rutove i Da- dan-Blatove košnice, odnosno nastavljače.
Dakle, sledeći porodičnu pčelarsku tradiciju, sa sve više zanosa sam ulazio u praktično pčelarstvo i postepeno uvećavao pčelinjak. Odlučno sam krenuo napred i već 2012. godine oformio pčelinjak sa oko 200 pčelinjih zajednica.
Rođen sam 9. septembra 1969. godine u Kraljevu, a živim i radim u Laj- kovcu. Diplomirao sam na Mašinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a zatim i menadžment na Univerzitetu u Novom Sadu. Dugogodišnji sam član SPOS-a, kao i više pčelarskih udruženja, a tokom jednog perioda bio sam i predsednik Društva pčelara Lajkovac.
Potom se predstavlja, a zatim sistematizovano i stilizovano po naslovima sagledava, gotovo do detalja, plod višegodišnjeg rada, istraživanja i mnogih gotovo misterioznih podataka koji su se tokom praćenja zimovanja pčelinjih zajednica na otvorenom nametnuli, a potom ušli u režim višegodišnjeg po- smatranja. Sva zapažanja i iskustva su prenošena na papir, u vidu vođenja dnevnika, i posle nekoliko godina i više desetina održanih predavanja u zemlji i inostranstvu najveći deo autentičnih tekstova je prezentovan upravo ovde, u ovoj knjizi, čime se pruža mogućnost čitaocu da na jednom mestu dođe do ko- risnih saznanja podataka, neretko i sa samih linija koje idu granicom izmedu pčelarske nauke i prakse.
Nikako ne smemo zaboraviti da je naš najbolji saradnik i naš najveći pri- jatelj na pčelinjaku upravo naše znanje, te je ulaganje u edukaciju i sticanje novih znanja svakako najisplativija investicija, jer se koristi do kraja života.
Praćenje dostignuća u oblasti pčelarstva, te sprovodenje u praksi nekih za- ključaka i saveta iskusnih pčelara i istraživača, osnov je savremenog i racio- nalnog pčelarenja. Prema tome, nikako ne smemo eliminisati znanje da bismo dobili prostor za verovanje.
Pčelarske knjige su stub stručnog usavršavanja pčelara svih profila, a ide- alne su i za uočavanje i analizu svih nedostataka u našoj pčelarskoj praksi. Ja još nisam pročitao pčelarsku literaturu iz koje se nešto nije moglo naučiti, niti sreo pčelara od koga nisam čuo nešto korisno. Upoznavanjem sa rezultatima rada, kao i tehnikama pčelarenja različitih pčelara, možemo objektivnije da sagledamo svoje angažovanje i ostvarene rezultate. Knjiga pred vama je moj pokušaj da doprinesem proširenju vaših znanja i vidika.
Predgovor knjige iz pera Dr med. Milana S. Matejića
Ne morate da pročitate sve pčelarske knjige da biste postali pčelar. Ali, da biste postali dobar pčelar, ovu Zoranovu knjigu, jednostavno, morate pročitati. U mojoj porodici svi su pčelari. I svi budući članovi porodice će biti, ako Bog da. Veliki broj mojih prijatelja su pčelari. I autor ove knjige je moj prijatelj, na koga sam ponosan. Zbog njegove dobrote, mudrosti, pogleda na svet, zbog njegovog pogleda na pčelarsku nauku i praksu. Autor ove knjige je obrazovan pčelar. Ne samo zato što je završio fakultet, obrazovan je jer ima obraza. Autor ove knjige je i intelektualac. Još kao mlad stekao je prave pčelarske uzore, pa je u njemu odavno izrastao intelektualni pogled i na jedan drugi svet, onaj pčelinji. Odavno sam stekao utisak da on bistrije, dalje dublje vidi dešavanja u pčelinjoj zajednici, i da je, za razliku od mnogih, na vreme shvatio koliko ne zna. A koliko Zoran Petrović zapravo zna, shvatićete kad pročitate ovu izuzetno vrednu knjigu.
Svojevremeno, dok sam uređivao časopis Pčelar, potom i Srpski pčelar, upoznao sam Zorana Petrovića iz Lajkovca. Odmah sam uvideo da je to čovek koji ume, citiraću Andrića,,,u dvije brazde da ore“. Za njega je tada pisana reč bila iskušenje kome na kraju, nije odoleo. Na nagovor mnogih kolega, pa i mene, rešio je da svoje majstorsko pčelarsko znanje polako pretače u pismeno kazivanje. Tada je, naravno, shvatio da pisana reč sa sobom nosi brojne rizike, teškoće, kojima je on završetkom ove knjige uspešno odoleo.
Sumirajući sopstvene utiske nakon što sam pročitao i recenzirao ovu knji- gu, uvideo sam da se autor nebrojeno puta suočio sa problemom kako da objasni neka nova saznanja, da ne ponavlja nešto što je u drugoj pčelarskoj literaturi mnogo puta rečeno, da suviše ne naglašava naučne detalje koji nisu od interesa za prosečnog pčelara, da istovremeno utiče na starije i iskusnije pčelare, a da bude od koristi i onima koji su tek uplovili u svet pčelarstva. Ja mislim da se uspešno izborio sa svim pomenutim problemima. Otići ću malo dalje, pa ću reći da je knjiga pred vama pravi poduhvat, a da autor zavreduje istinska i trajna priznanja. Svestrano obrazovan zanesen u budućnost moder- nog pčelarstva, Zoran Petrović je uložio velike napore da ova knjiga doprinese unapređenju pčelarstva u Srbiji. Velikim naporima, kroz godine rada i ne gu- beći entuzijazam, Zoran je otključao svoje mogućnosti da nam pokaže koliko je prodreo u srž problema pčelinjeg klubeta u toku najosetljivijeg perioda za pčelinju zajednicu – u toku zime.
Uprkos brojnim životnim problemima velikoj verovatnoći da ova knjiga ne ugleda svetlost dana, Zoran Petrović je ipak napravio mehur normalnosti u sveopštem ludilu, gde se pčelarstvo izučava na društvenim mrežama na koji- ma su brojni pčelari potpali pod Daning-Krugerov efekat, gde je većina kogni- tivno pristrasna i nesposobna da prepozna sopstvenu nesposobnost. General- no, takvim ljudima ne pristajem da dam svoju zemlju, ne dam svoju porodicu ,ne dam ni svoje pčele. Bavim se čestitim življenjem, kao i Zoran Petrović. Tokom čitanja ove knjige naići ćete na brojna mišljenja autora utemeljena u naučnim argumentima i pčelarskoj praksi. Možda će neki čitaoci u nekim delovima knjige doći i u nedoumicu, jer normalno je naići na naizgled različita mišljenja o jednom problemu, ali svaka autorova reč proizlazi iz određene teh- nologije pčelarenja, ličnih zapažanja i iskustava, kao i iz namere da to koriste oni pčelari kojima to odgovara. Kada nakon pažljivog čitanja knjige izvaga- te“ iznete argumente, verujem da ćete izvući prave zaključke.
Zoran Petrović je postigao dobro odmeren i skladan odnos kvaliteta teksta i grafičkog dizajna, kao i uklapanje njegovih zapažanja u koncepciju svakog pojedinačnog pčelarskog problema u toku zimovanja pčelinjih zajednica. U knjizi je izneo mnogo saveta i iskustava primenljivih za čitaoce – pčelare. Omogućio je kolegama pčelarima da kroz njegovo iskustvo saznaju i nauče nešto novo, i na tome bi trebalo da mu budemo zahvalni. Zato ova knjiga nije namenjena onim pčelarima koji sve znaju, nego onima koji su zauvek željni znanja. Pčelarima koji se ne zadovoljavaju ponavljajućim frazama, već onimakojima nebo nije granica.
Dr med. Milan S. Matejić
Štampanje knjige je završeno i sada lagano sledi dostava, imaću svoj štand na predstojećem Državnom sajmu u Beogradu, te se mogu i tu preuzeti …
Zahvaljujem se brojnim prenumerantima, kako iz naše zemlje tako i iz mnogih drugih, koji su mi ukazali poverenje kupovinom knjige čak i pre samog štampanja.
Takođe neizmerno se zahvaljujem uglavnom poznatim i uglednim firmama, pojedincima, pčelarskim udruženjima i zadrugama koji su uzeli svoje učešće u štampanju iste.
No svakako najveću zahvalnost dugujem svojim recezentima :
1. Dr. Milanu Matejić
2. Dr Biljani Stamenković i
3. Dr. Slobodanu Dolašević
Ovo je upravo ekipa koja je dala prave konture i nesebično doprinela oblikovanju ove knjige, koja će nadam se živeti i posle mene.
Hvala za nemerljiv doprinos ovig tima, iz mog ugla kao autora ovo je jednostavno tim za pobede.
Ujedno želim svim koleginicama i kolegama srećnu i mednu 2023. uz želju da ovaj priručnik kao edukativni medijum bude ukras biblioteke mnogih pčelara praktičara .