Najveći broj parazita (varoa) nalazi se na mladim pčelama i trutovima, srazmerno malo ih biva na izletnicama koje izlaze i ulaze u košnicu.
Tekst i fotografije Sveto Stevanovic
Ženke varoe u proleće su osetljive na uticaj spoljnih faktora. U to vreme u pčelinjoj zajednici se nalazi izimljena (preživela) populacija, koja produžava svoj život parazitiranjem na odraslim pčelama. Letnja generacija varoe veoma je prilagodljiva režimu temperature i vlažnosti.
– Ženke varoe mogu živeti do 9 dana na temperaturi 28 st C i relativnoj vlažnosti od 85%;
– do 3 dana pri temperaturi 35 st. C i 50% vlažnosti, ali uginuće u prvom danu pri 35 st. C i vlažnosti 10-20%
– Neke ženke mogu preživeti na saću iz koga je izlazilo leglo, do 18 dana, a u zatvorenom leglu pri temperaturi od 20 st. C i do 30 dana.
– U praznim košnicama bez saća u letnjem periodu ženke varoe žive 7 dana,
– na svetlom saću 6-7 dana;
– na sću sa otvorenim leglom do 15 dana;
– na telu pčela, trutova i lutki do 11 dana;
– na mrvicama perge i voska do 9 dana;
– na niskim temperaturama od 10 do -30 st. C žive 48 do 72 sata;
na temperaturi 17 st. C ženke varoe su nepokretne, a na 19 do 27 st. C one se pomeraju prema zoni povišene temperature, a na34 do 41 st. C premeštaju se u zonu niže temperature;
– temperatura 42 do 44 st C primorava ženke varoe na haotično kretanje;
– prilikom izlaganja sunčevoj svetlosti one teže da se sklone na zatamnjena mesta;
– na medonosnim cvetovima po direktnim sunčevim zracima ženke varoe uginu u toku 1,5 sati.
– Neke od njih prežive do 5 dana i za to vreme su sposobne da se prikače na pčelu.
U „Pcelaru“ je svojevremeno izasao interesantan tekst: „Upoznajmo varou da bismo je lakše savladali“. Tekst je napisao Zachary Huang, Mičigenski Univerzitet, Departman za entomologiju. Tekst je objavljen u američkom časopisu American Bee Yournal 10/12. Tekst je sa engleskog preveo Ivan Umeljić.U pomenutom tekstu se vidi da su i Amerikanci shvatili da se protiv varoe ne može boriti ako se ne shvati kako ona živi. Pogledajte ovu tabelu koju sam uradio svojevremeno sa Lazovic Zivojinom a radi se o životu varoe, a podaci su iz knjige „Bolesti i nametnici medonosne pčele“, O.F. Grobov, A.M. Smirnov, E.T. Popov, Moskva, „Agropromizdat“, 1987 godine; . Nije mi jasno kako to da amerikanci nisu znali za ovu knjigu. Zachary Huang je nakon 25 godina došao do sličnih saznanja. Pozdrav.
Autor teksta
Pcelar iz Uzica,veliki poznavalac pcelarstva i fotografije.Negovom ljubaznoscu,na ovom sajtu su cesto fenomenalne fotografije