Pise Randy Oliver
Preveo,pripremio Haris Hadzic
Evolucijski gledano naše europske medonosne pčele su tropski insekti koji su migrirali u hladnije krajeve i razvile izuzetne sposobnosti kada je u pitanju opstanak,razmnožavanje i prezervacija hrane.
Ako bi vam rekao da u pčelama postoji molekula koja je zadužena za proteinske rezerve i koja mogućava stvaranje matične mliječi, prudužava život matice i zimskih pčela, osnova je njihovog imunološkog sistema, omogućava rast i razvoj zajednice kada nema unosa polena i utiče na ponašanje pčela sakupljačica ,da li bi to izazvalo vašu pažnju ?Ime tog proteina je vitelogenin. Pčele pored toga što sakupljaju svoje rezerve u formi polena i meda u saće one također talože proteinske rezerve u svom tijelu u formi vitelogenina. Vitelogenin je gluko lipoprotein što znači da je sastavljen od glukoze 2%, masti 7% i proteina 91% .
Proteini su osnova svake hrane pa tako je i kod pčela. Pčele svoje proteine dobijaju u formi polena. Ako želimo da shvatimo kako funkcionišu pčele sa velikim rezervama proteina i kako funkcionišu pčele koje nisu zadovoljile svoje potrebe za proteinima onda moramo objasniti čitav proces unosa, skladištenja i konzumacije polena u pčelinjem društvu.
Najbolje vrijeme kada možemo vidjeti da su proteinske potrebe zadovoljenje jest proljeće, tada prilikom pregleda vidimo da se mlade larve doslovno kupaju u mliječu, vidimo mnoštvo trutovskog legla; pčele uzgajaju trutove kad su proteinske potrebe zadovoljene a to može biti kroz cijelu godinu ako je zajednica izuzetno zdrava i jaka.
Dakle- pčele skupljaju i donose polen u svoje stanište i talože ga neposredno iznad legla. Mlada pčela koja se tek izlegla prvo uzima dozu svježeg nektara pa se u naredna 2 dana hrani polenom. Petog dana svog života njene žlijezde za lučenje mliječa su potpuno razvijene i ona postaje njegovateljica. Briga za mlade kod drugih životinja se može pokazati kao skrb do određene dobi i onda se mladi brinu sami za sebe, mladi se mogu hraniti istom hranom kao i starije jedinke što je slučaj kod ptica, za razliku od njih pčele imaju nevjerovatnu sposobnost da hrane svoje leglo, buduće članove svog društva mliječastim sekretom koje proizvode iz svog tijela- matičnu mliječ i „pčelinje mlijeko“.
Oni su produkt potpuno razvijenih žlijezda pčela njegovateljica. Radiličko leglo dobija mliječ u svoja prva dva dana koja se sastoji od mastima bogatog sekreta iz mandibularnih žlijezda i proteinom bogatih sekreta koje luče iz hipafarangalnih žlijezda. Poslije dva dana, njegovateljice ih hrane „pčelinjim mlijekom“ mješavinom matične mliječi i nektara iz saća. Hrana za larve je ispočetka sastavljena od jednostavnih šečera (glukoze) i kasnije se pretvara u složenije šečere (fruktozu).
Buduće matice će biti hranjene matičnom mliječi cijelo vrijeme, matična mliječ ima visok udio šećera, proizvedena je istom količinom iz obje žlijezde i imaju drugačiji vitaminski sadržaj. Kvalitet mliječa je određen visinom vitelogenina u pčelinjem tijelu. Ako su društva jaka i ostanu nekoliko dana bez unosa svježeg polena može se desiti da pčele njegovateljice uzimaju svoje proteinske rezerve iz svog tijela. Veći pad proteinskih rezervi i pčele njegovateljice će zanemariti tek izležene larve i posvetiti se onima koje trebaju da budu zaklopljene.
Krajnji znak da su pčele gladne je kad njegovateljice„pojedu“ tek izležene larve i recikliraju ih u matičnu mliječ i nahrane larve koje su prije izležene. Takve larve će biti zaklopljene prije vremena i pčele će biti izuzetno sitne jer nisu imale vremena da se razviju jer nisu dobile potrebnu količinu hrane. U fiziologiji i ponašanju pčela vitelogenin ne služi samo kao rezervoar hrane,pčele su od njega načinile puno više. On služi kao osnovna komponenta imunološkog sistema pčela, kod sinteze matične mliječi, kao regulator hormona, produžuje život matica i pčela sakupljačica. Zadržat ćemo se kod regulacije hormona i životnog vijeka pčela sakupljačica.
Juvenilni hormon se javlja kod insekata i vezan je za rast i razvoj insekata. Juvenilni hormon i vitelogenin su antagonističkom odnosu što znači da poništavaju jedan drugog. Ako je juvenilni hormon visok a vitelogenin nizak to će praktički značiti da su pčele proskočile svoju razvojnu fazu zbog stresa i počele rano sa sakupljačkim aktivnostima. Da približim još bliže, ako su mlade pčele postale gladne one će zanemariti njegu legla i početi ranije sa sakupljačkim aktivnostima i preferirat će nektar. Ako su pčele hranjene normalno i imaju normalan razvoj one će opet preferirat da traže nektar.
Situacija u kojoj je vitelogenin visok a juvenilni hormon nizak znači da će pčele kasnije početi sa sakupljačkim aktivnostima i preferirat će donošenje polena. To je sasvim logično s obzirom da će gladna zajednica preskakati sa brigom o leglu a jaka zajednica će povećati brigu o leglu i svoje rezerve jer ima namjeru da se roji. Ono što je izuzetno važno u ovo vrijeme su zimske pčele i njihova korelacija sa vitelogeninom.Dakle europske medonosne pčele su našle način za vremensku adaptaciju tako što svoje proteinske rezerve sačuvaju u svom tijelu i mogu da prežive samo na medu.
Da, med je osnovna energetska hrana pčela. To je omogućilo prilično veliku skupinu jedinki kroz cijelu godinu. Zimske pčele koje se rađaju u kasnu jesen imaju manje legla oko kojeg se trebaju brinuti, te stoga svoje tijelo napune rezervama hrane koje će im biti dovoljne za dugu i tešku zimu. Zimske pčele su nakupile vitelogenina i što bolje shvatimo ovaj koncept to će nam se bolje odraziti cijela pčelarska godina. Od proljetnog razvoja društva do količine meda koje će društva proizvesti..
Randy Oliver je moj omiljeni pcelarski autoritet a njegovi tekstovi su riznica znanja i iskustva koje ovaj pcelar i biolog ima.Hteo sam njegove tekstove na ovom sajtu i poslao mu email.Nestrpljivo sam ocekivao odgovor. Oliver je ljubazno odgovorio na moju poruku,dozvolio publikovanje teksta i na moju molbu,cak nam je poslao i pozdrav za citaoce ovog sajta i pcelare na Balkanu!Veliki pcelar i biolog a jos veci covek!Hvala Olivere😂!Zahvaljujem se Harisu Hadzicu koji je odlicno preveo,sazeo i pripremio ovaj tekst.Tekst u celosti (sa mnogo vise informacija,detalja i objasnjenja -da bi vam bilo sve jos bolje objasnjeno) mozete procitati pritiskom na link koji vam je dat ispod teksta
Dragan Radanovic-urednik sajta
Fotografije D.Radanovic
Link za sajt R.Oliver-a 👇
What This Site Is About
Autor teksta
Randy Oliver (Grass Valley. CA.USA)Pcelarim od 1966. godine,završio sam univerzitetski stepen bioloških nauka, specijaliziran za entomologiju i drzim oko 1000-1500 košnica sa mojim sinovima.
Počeo sam pisati za Američki Bee Journal u 2006. gotovo svakog meseca.
Adresa mog sajta
http://scientificbeekeeping.com/scientific-beekeeping-newsletter/