Noc topla,tiha, pcelarska… nocni vetar retko donese miris bagrema, tek se otvara …
Pise David Dinic
Sedim ispred kuce. Juce sam ih -oterao- na pasu, a danas mi vec nedostaju, prazan mi pcelinjak, navikao sam da ih obidjem pre spavanja . . . Ne spava mi se, ali ne zbog toga . . . Muci me Langstrot.
Imao sam srece da pre nekoliko dana pregledam desetak LR kosnica NEOTVARANIH od prosle godine. Zamislite tu srecu, taj splet okolnosti! Da ne opisujem kako je do toga doslo, eto mene na putu, vozi me nepoznat covek.
Moj domacin je otac vlasnika kosnica koji je u inostranstvu i iz nekih razloga nije dolazio kuci nekoliko meseci, niti moze da dodje jos mesec-dva.
Zamolio me je da uradim -bilo sta- pre nastupajuce bagremove pase, zeli samo da mu pcele -ostanu- u kosnicama dok ne dodje. Otac je imao -naredjenje- da povremeno hrani pcele sirupom da ne -umru od gladi-. Iz razgovora shvatam da nisu pcelarska porodica, da se od nedavno bave pcelarstvom i da ih je u sve -uvukao- sin kome zele da pomognu. Na licu mesta zaticem novu centrifugu, lepo slozene sanduke sa ramovima koje je vec naceo moljac. Uzimam njihovu opremu jer svoju nikada ne nosim na druge pcelinjake niti dozvoljavam nekom da donosi svoju na moj. -Pcelinje bolesti su podmukle-, uvek mi u glavi bruji recenica moje strine. Elem, zapricah se nepotrebno . . .Kao i na svakom nepregledanom i neprepakivanom pcelinjaku izaslom iz zime, 30 % su slabe, 30 % su srednje i 30 % su jake. Necemo o ovim prvima, interesantne su ove jake, u ovom slucaju 4 kosnice.
Langstrot je izmerio, takozvani, -pcelinji prostor-.
Zanimalo ga je zasto pcele negde prostor propolisu, a u nekom izvlace zaperke. Izmerio je i utvrdio dimenzije pcelinjeg stanista i na osnovu toga konstruisao svoju kosnicu. On je prosecnu duzinu prirodnog pcelinjeg saca podelio na 3 dela, omogucavajuci nam razne operacije, preglede i postupke unutar kosnice, a sve to zahvaljujuci cinjenici da pcele med -odlazu- iznad gnezda. Za plodiste je utvrdio dva nastavka, cija zapremina, prema savremenim istrazivanjima, prevazilazi potrebe pcelinjeg drustva za formiranje legla. . . i bio je u PRAVU!
U ove cetiri kosnice zatekao sam situaciju -kao u bajci-. Nastavci su prepuni pcela, sigurno ih ima oko 40000 + one koje su otisle da traze tek procvetali bagrem. Legla ima od 8-10 ramova ali u oba nastavka !!! Znaci 4-5 ramova dole i 4-5 ramova gore, jedni iznad drugih. Nikada ranije nisam video da su pcele samostalno formirale takvo plodiste, da se matica sama spustila u donji nastavak, da nije blokirana, niti je drustvo mnogo odmaklo u svojoj osnovnoj zivotnoj nameri – rojenju. Ostali ramovi su puni meda, ima trutova, jedino sto leglo nije u sredini, vec se nalazi ili levo ili desno sto nema nikakve narocite veze.
Sve ovo vam prenosim jer ga smatram dragocenim iskustvom iz koga sam mnogo naucio. Dakle, jake zajednice zazimljene na 2 LR tela uopste ne moramo pozurivati, rotirati, prosirivati, sve je to Langstrot vec uradio umesto nas. On je, ostavljajuci pcelama vise mesta nego sto je to potrebno za gnezdo, zapravo dao pcelama prostor za zivot i rad, odlazuci tako rojenje do prve velike pase. Mnogo gresimo izjednacavajuci pcelinje leglo sa pcelinjim stanistem !! Nije gnezdo sve sto treba pcelama!
One ciste, prenose, grade, spremaju, privremeno odlazu i ko zna sta jos, a za to im je neophodno da postoji i sace na kojem nema legla. To sto nema zapocetih maticnjaka i drugih znakova skorog rojevnog napustanja kosnice znaci da imaju i dovoljno posla i dovoljno mesta za zivot. Problem moze da nastane tek pojavom obilne pase. Langstrot je i o tome mislio! Dodavanjem treceg nastavka, u pasi, mi povecavamo zapreminu kosnice dodatno odlazuci rojenje ali ispunjavamo i glavni preduslov uspesnog pcelarenja, a to je da se pcelama oduzimaju samo -viskovi- meda. Kako u plodistu vec ima 10-tak ramova sa medom, moze se sa sigurnoscu tvrditi da je treci nastavak -visak-, on je -pcelarov-, jer ce u njemu biti meda samo ako bude obilne i jake pase.
Dok slavuji zapocinju svoje celonocne pesme, divim se Langstrotovoj genijalnosti. Pitam se da li je pretpostavljao da ce se posle njega pojaviti pcelari koji ce jos vise -usitniti- pcelinje sace? ( Farar, Rodna Voja ) Da li su oni bolji pcelari od njega? Da li je njegova kosnica, koju je konstruisao na osnovu promisljanja i posmatranja, bolja od onih koju su konstruisali svoje ( ali, ne zaboravimo, na osnovu njegove ) , koristeci pri tome nauku i proracune? Ko je u pravu?
Mozda i nije na meni da trazim odgovore na ova pitanja, imam i pametnijeg posla, ali, eto, razmisljam . . . voleo bih da sam nekako mogao da upoznam tog coveka . . . Loraina Lorenca Langstrota!
Autor teksta
Pozarevac Srbija) Pcelar -entuzijasta,pcelari sa 50-tak LR kosnica.Njegovi tekstovi su prava riznica lepih misli i ljubavi prema pcelama!