Loša iskustva ili pčelareva zabluda.
Zimovanje pčela na više Lr tijela ili nastavaka. Mnogi su u prethodnim mojim tekstovima očekivali da napišem nešto baš o košnici,na koliko Lr tijela je najbolje zazimljavati pčelinje zajednice.
Pise H.Zlatic
Broj nastavaka na košnici nije taj koji će utjecati na kvalitetno izimljavanje zajednica,čak što više pčele će u jednom Lr tijelu bolje zimovati nego na dva ili tri Lr tijela ukoliko se nije dovoljno na vrijeme vodilo računa o pravilnom rasporedu hrane unutar košnice. Ista je situacija i sa manipulisanjem unutar košnice sa leglom i maticom tako da zimsko pčelinje klube zahvati dva Lr tijela i to tako da sa gornjim dijelom bude u kontaktu sa hranom dok bi svojim donjim dijelom kao i sredinom omogućilo matici nesmetan prolaz kroz gusto sabijeno klube u gornji nastavak. Mnogi pčelari su počinjali sa rojem da pčelare,a sam roj nije uspio izgraditi više od 10 okvira saća pa samim tim pčelar je prisiljen da takvu zajednicu zazimi na jednom Lr tijelu.
To i jeste najbolji način uzimljavanja za pčelare početnike pa mogao bih reći i za one koji imaju dovoljno prostora za odlaganje višak Lr tijela ili samog saća. Da se razumijemo,ja pčele zazimljavam na jednom,dva,ili dva i pol Lr tijela i to zazimljavanje jako dobro funkcioniše ali tu postoje i određeni problemi.
Smrtni prostor jedan je od većih problema kod uzimljavanja pčelinjih zajednica na više Lr tijela.
Šta je smrtni prostor?
Smrtni prostor je rastojanje između donje letvice okvira gornjeg tijela,i gornje letvice donjeg tijela okvira takozvane satonoše. Često pčele kod pretrpanog gornjeg tijela sa medom ne očiste matici prostor za zalijeganja a zbog tople jeseni matica zaliježe u donjem Lr tijelu. Međutim kada dođe do naglog zahlađenja pčele se povuku u donje Lr tijelo kako bi zaštitile zaostalo leglo i maticu i iste izgube kontakt sa hranom.
Zato je pčelarima početnicima dobro zazimljavati pčele na jednom Lr tijelu sa dubokim mednim vijencima sve dotle dok ne ovladajau tehnikom rada i manipulacijom sa okvirima na način da pčelinje klupko zauzme donje ali i gornje Lr tijelo. Perfektan pčelar ne postoji tako da uvijek poneka zajednica i ako pčelar sve odradi kako treba ostane u donjem Lr tijelu. Što znači da je sigurnije zazimiti pčele na jednom Lr tijelu ukoliko nismo dobri poznavaoci pojedinih caka za uzimljavanje na više Lr tijela. O ovome ću pisati posebno kod priprema za zimovanje.
Pčelinje pogače
Na nagovor jednog mog kolege prije nekih 10-tak godina pred novu godinu dao sam svim pčelinjim zajednicama pčelinje pogače,naravno kupljene. I ako svjestan da pčele ne trpe otvorenu hranu te da čim su sa njom u kontaktu odmah je počinju prinositi u unutrašnjost pčelinjeg klupka,nasio sam na jeftinu foru i imao sam posle problema sa svim pčelinjim zajednicama na pčelinjaku. Nakon dodavanja pčelinje pogače došlo je do naglog zahlađenja,pčele su uveliko trošile otvorenu pogaču a nisu mogle vani na pročistni let.
Nakon prvog pročistnog izleta pčela imao sam šta i da vidim sve košnice bile su uflekane pčelinjim izmetom a kod pojedinih zajednica i unutrašnjost je bila uflekana. Isti mi se takav slučaj desio u Februaru kad je minus držao jako dugo. U Februaru mi se desila i veća tragedija gdje je se par pčelinjih pogača otopilo unutar košnice i pogušilo pčele.
Nisam zagovornik dodavanja pogače pčelama dok pčele ne mogu svakodnevno ili u par dana općiti sa prirodom i tako se riješiti izmeta koji se mnogo brže gomila u crijevu pčele koristeći otvorenu hranu. Kada je hrana zatvorena voštanim poklopcem pčele ćeliju otvore po potrebi,isti med dobije vlažnost kako bi ga pčele mogle lakše konzumirati,tako da one takav med troše postepeno u odnosu na ono kad im mi damo 1-2 kg otvorene pogače na jedan put.
Prvi pregled pčelinjih zajednica i pomoć koju pčelar treba pružiti zajednicama kojima je pomoć potrebna.
Mnogi pisci knjiga i pčelarske literature kao i pojedini predavači napravili su čitavu nauku oko tih prvih proljetnih pregleda.Mnogi su da bi bili auhtentični tim pregledima dali i odgovarajuće nazive kao na primjer:prvi proljećni pregled,drugi proljećni pregled, prvi osnovni proljećni pregled i dr.Pčelarstvo se mora pojednostaviti, kako bi olakšali sebi, da se vremenom ne bi razočarali pa čak nedaj bože i napustili ovo plemenito zanimanje ili hobi.
Pregledi pčelinjih zajednica trebaju biti planski sa ciljem.
Ako planiramo pregled pčelinjih zajednica trebali bi znati šta nam je cilj tog pregleda. Pregledi trebaju biti detaljni,brz a posledica tih pregleda treba biti odklanjanje nedostataka i usmjeravanje pčelinje zajednice onome čemu pčelar teži,proizvodnji meda,cvijetnog praha,matične mliječi,propolisa,apitoxina,matica,rojeva i dr. U ranom proljeću kada su dnevne temperature još uvijek niske,pčele ne treba držati dugo otvorene,rane proljetne preglede ne treba odgađati nego ih treba obaviti odmah čim temperatura i vremenski uslovi dozvole pregled pčelinjih zajednica.
Zašto ne treba odgađati prvi pregled? Razlog je jednostavan: prvo u proljeće što može zafaliti pčelama je hrana,drugo su saniranja zajednica koje su obezmatičile,treće saniranje matica trutuša,četvrto je saniranje zajednica sa lažnim maticama.
Nedostatak hrane
Može se desiti da neke pčelinje zajednice u Martu ostanu potpuno ili sa minimalnim zalihama hrane. Pčelar na vrijeme treba da dopuni hranu,hrana se može dopuniti na način da se gladnoj zajednici doda ram ili više ramova meda od neke druge zajednice,dodavanje šećerne otopine ili sirupa u srazmeru 1:1 ili 3:2 u korist šećera, mnogi će reći kako su noći početkom proljeća hladne i kako pčele slabije prenose šećernu otopinu. Tačno je to,da će pčele slabo ili gotovo nikako prenositi šećernu otopinu kada su noći hladne zato bi pčelar morao imati par ram hranilica kako bi toplu šećernu otopinu sa ram hranilicom mogao smjestiti odmah do pčelinjeg gnijezda gdje je toplo ta ram hranilica je u direktnom kontaktu sa pčelama. Pčele preko satonoša gdje je toplo jako brzo i organizovano dolaze do ram hranilice i prenose šećernu otopinu tamo gdje im to najbolje odgovara.
Ram hranilica je odlična za ovakve situacije iz razloga što su pčele u direktnom kontaktu sa njom dok je hranilica u zbijegu često hladna a i prostor izeđu satonoša i hranilice je nešto viši te da tako ponekad pčele teško dolaze do hranilice. Ukoliko je hranilica poviš pčelinjeg gnijezda pored toga što pčelama dodamo topal sirup tu hranilicu potrebno je i utopliti kaka se ne bii gubila toplota koja je neophodna za uspiješno prenošenje šećerne otopine.
Pčelama treba dopuniti hranu a da ne pretjerujemo sa tim dopunama kako se u košnici ne bi povećala vlaga 2-4 lit šećerne otopine dovoljne su da bi se spriječio pomor pčela koje bi inače ostale bez hrane. Znači prihrana šećernom otopinom je samo iz krajnje nužde i ako su pčele totalno ostale bez hrane,ako hrane u košnici ima 2-3 kg onda se pčelama može dodati i pčelinja pogača. Pogaču ne treba dodavati zajednicama koje su totalno ostale bez hrane iz razloga što je pogača dopunska i ima svrhu samo ako u košnici imamo meda u protivnom pčelinja zajednica može umrijeti od gladi i ako smo joj dodali pogaču.
Bezmatci
Društva koja su ostala na bilo koji način bez matice treba spojiti sa nekom drugom zajednicom. Neke matice u rano proljeće kasnije počinju sa zalijeganjem, zato pčelar kada naiđe na takvu zajednicu ne treba je odmah spajati nego je treba ostaviti par dana ili sedmicu dana nakon pregleda pa je ponovo pregledati ako se ponovo ne pronađu jajašca ili leglo unutar košnice,onda treba obaviti detaljan pregled. Treba pregledati ram po ram i utvrditi da li je zajednica stvarno ostala bez matice ako jeste onda tu zajednicu treba spojiti. Spajanje je najbolje obaviti odmah sa susjednom košnicom ako imamo veći broj košnica i to preko novinskog papira.
Matica trutuša
Kada u pčelinjoj zajednici ustanovimo da je leglo samo trutovsko ona je to znak da se radi o matici trutuši.
Takvu zajednici ako je jaka a imamo maticu u rezervi možemo dodati maticu u kavezu na način da prvo oduzmemo maticu trutušu pa da onda dodamo kavez sa novom maticom
Ako nemamo maticu onda tu zajednicu treba pripojiti susjednoj zajednici ili nekoj drugoj zajednici na pčelinjaku preko novinskog papira. Maticu treba potražiti i odstraniti pa tek onda spojiti sa drugom zajednicom. Trutovsko leglo nije neophodno odstranjivati prilikom spajanja zajednice koja je imala maticu trutušu.
Lažne matice
Kada prilikom pregleda primijetimo da se u ćelijama nalazi po dva tri ili više jaja onda je to znak da se radi o lažnim maticama. Na mjesto te zajednice sa lažnim maticama postavi se prazna košnica. Onda se košnica sa lažnim maticama odnese nekih 30-tak metara od njenog mjesta na kome se pripremi neko platno ili pvc folija na koju ćemo satresati pčele. Sve pčele satresemo na platno ili foliju a zatim saće vratimo u onu praznu košnicu koju smo postavili na mjesto gdje je bila košnica sa lažnim maticama. Ako imamo maticu u rezervi preko kaveza možemo dodati maticu zajednici u kojoj su bile lažne matice. Ako nemamo matice u razervi onda pčele zajedno sa saćem i preostalim trutovskim leglom možemo pripojiti susjednoj ili nekoj drugoj zajednici na pčelinjaku.
Zašto istresamo pčele 30-tak metara od mjesta gdje je bila zajednica sa lažnim maticama?
Radilice su upoznate i općile su sa sredinom i one se nesmetano vrate u praznu postavljenu košnicu. Dok lažne matice nikada nisu izlijetale vani te se ne znaju vratiti u košnicu u kojoj su bile. Na taj način se rješavamo lažnih matica a zajednicu u kojoj su bile lažne matice bezbrižno možemo spojiti sa drugom zajednicom bez straha da će neka od lažnih matica ubiti maticu zajednice kojoj smo dodali pčelinju zajednicu koja je prethodno bila sa lažnim maticama.
Spajanje pčelinjih zajdnica
Spajati pčelinje zajednice možemo na više načina naj jednostavnije i naj praktičnije spajanje je preko novinskog papira. Zajednici kojoj želimo pridodati ili pripojiti drugu zajednicu skinemo poklopnu dasku ili nešto drugo što pčelaru služi kao poklopna daska. Na satonoše po cijeloj širini košnice stavimo dva tri lista novinskog papira,sa podvaljivačem za ovire malo izbockamo na sredini papir i onda na to dodajemo zajednicu koju želimo spojiti.Zajednicu koju trebamo dodati nekoj zajednici uvijek postavljamo kao gornji nastavak. Spajanje treba obaviti kada su sve pčele u košnici!!
Zašto kao gornji nastavak?
Zato što je potrebno vrijeme da bi pčele progrizle novinski papir samim time kad pčele bivaju oslobođene a one znaju da su bile zarobljene nekom fizičkom preprekom, pridodate pčele ponovno prave orjentacioni let i ne vraćaju se na staro mjesto. Par dana nakon spajanja pčele iz gornjeg nastavka u kome su bile pridodate ili spojene pčele možemo stjerati ili satresti u donji nastavak ili nastavke i tako se osloboditi viška prostora koji je često nepotrebano proširen spajanjem dviju zajednica.
Fotografije H.Zlatic
Nastavit će se!!!
Hvala H.Zlaticu za ovaj odlican tekst!
Autor teksta
Zivim na dvije adrese Rašljani Brčko Dc BiH i Arnoldstein u Austriji. Kako živim tako i pčelarim u Bosni opsužujem preko 80-tak košnica u Austriji je to nešto manje. Pčelarstvom sam se počeo baviti sa 14 godina tačnije 1984 godine. Počeo sam sa DB košnicama a pčelario sam i sa Gerstung,Zander, a trenutno pčelarim sa LR u kombinaciji sa Farrarom.