HONEYBEEKEEPINGMAGAZINE

MEDPCELARSKIMAGAZIN.MVBYTE.COM

Translate

PRIJATELJI SAJTA

ZLATKO HORVAT

Timol protiv varoe

Još jedan način upotrebe

Timol protiv varoe

TIMOL u borbi protiv pčelinjeg nametnika varoe

Piše Zlatko Horvat

Primjena timola u borbi protiv varoe nije ništa posebno novo i ima svoju dugogodišnju tradiciju, na ovim našim prostorima, srednje-južne-jugoistočne Europe, te u zemljama EU-a, SAD-u, Kanadi i drugdje. 
Kod timola postoje određena pravila i uvjeti kako i kada ga koristiti.
Ne možemo timol, bilo koji pripravak sa timolom kao aktivnom tvari, samo staviti u košnicu i zaboraviti na to.Pa kako koristiti timol i na što treba obratiti pažnju?
Timol protiv varoe djeluje svojim parama, timol isparava i tako uništava varou.Koncentracija timolske pare mora biti u rasponu 5-15 mikrograma u litri zraka.Ako je manje, neće djelovati na varou, ako je više može pogubno djelovati na pčele.Ovo prethodno navedeno i glavni je uzrok zašto pčelari ponekad javljaju da timolski preparati nisu djelovali ili da reakcija pčela ponekad bude preburna, čak da pčele potpuno napuste košnicu.

Da bi dobili spomenitih 5-15 mikrograma (koje naravno nećemo mjeriti :)), potrebno je znati slijedeće.
Učinak timola ovisi o 2 stvari:
1. volumen košnice
2. trenutne vanjske temperature

1. VOLUMEN KOŠNICE, nije isto da li tretiramo košnicu na 1 nastavku, na 2 nastavka, 3 nastavka itd.
Što je više nastavaka, veći je volumen, treba više timola.
2. VANJSKE TEMPERATURE, timol se može primjenjivati kod temperatura 20 – 30 st. C.
Ispod 20 st. C, neće djelovati, iznad 30 st. C, može doći do prebrzog isparavanja i preburne reakcije pčela (premda može i sa temperaturama preko 30 st. C, navesti ću kako u daljnjem tekstu). 
Također, vezano za temperature, nije isto ako su nam košnice u hladu – prošaranom hladu – na suncu cijeli dan.

Što su temperature više, potrebno je i poželjno manje timola i obrnuto, ako je hladnije treba više timola.Postoje komercijalni-registrirani timolski preparati, dobri su i učinkoviti, mana im je relativna skupoća. 
Mana im je i to da ih možemo staviti u košnicu kada su temperature npr. 27 st. C, a za 5 dana naglo ekstremno zatopli ili naglo zahladi. 
Pa ili ne djeluju ili ispare za nekoliko dana, a pčele naprave brade od podnice do krova. Treba imati na umu da kontrola isparavanja ne postoji i samo je lijepa želja proizvođača. 
Unatoč navedenom, to su dobri preparati.Postoji timol u kristalu-prahu, koji se može kupiti i dodatno pripremiti i koristiti protiv varoe. 
Svatko si može sam izabrati, prema vlastitim željama, raspoloživom vremenu itd. s čime če raditi.Učinkovitost djelovanja protiv varoe je ista, uz poštivanje uvjeta primjene.

Dotaknimo se opet prakse i kako ja to odradim.Na kraju aktivnog dijela sezone, nakon vrcanja, struganja propolisa i prihrane za zimu, gdje je to potrebno, počinjem sa timolskim tretmanom.Timol ostavlja jak miris u košnici i prije timola moramo izvaditi med. 
Također i propolis prije timola. Prihrana isto prije timola, jer ako je timol u košnici, pčele ne uzimaju sirup.Sa timolom najčešće počinjem sredinom 8.mj ili početkom 9.mj.Tomol kristal-prah, rastopim u alkoholu. 
Osnovna mjera za 10 košnica je:
 30 gr timola
– 70 ml alkohola
Dobije se oko 100 ml rastvora, za 1 košnicu, 10 ml. 
Nakapavam po satonošama plodišta, plodište je u 2-gom nastavku većinom. 
Svaka pojedina košnica dobije oko 3 gr timola po jednom tretmanu. 
Ako želimo odraditi kompletni tretman, potrebno je 4x nanositi timol, 1-5-9-13 dan.Između svakog nakapavanja, 3 prazna dana da budu.

Košnice su LR, na 2 nastavka. 
Shema za temperaturu je :
– do 25 st. C, 4 gr timola
– do 30 st. C, 3 gr timola
– do 35 st. C, 2 gr timola
– iznad 35 st. C, 1 gr timola.

Što bi ovo značilo? 
Standardno rastvorim 30 gr timola + 70 ml alkohola i uvijek imam 100 ml otopine. 
U 10 ml, ima 3 gr timola. 
Ako je temperatura vanjska 28 st. C, nakapat ću 10 ml. 
Ako je npr 31 st. C, nakapat ću 7 ml, ukupno timola u tom će biti 2.1 gr. 
Ako je 23 st. C, nakapat ću 13 ml i biti će oko 3.9 gr timola.I s ovime dobijem da srušim varou, pčelama ne bude ništa, uznemirenost je vrlo mala ili je nema.Ako bi košnice bile na 1 nastavak ili na 3 nastavka, lako možemo izračunati koliko bi nam timola trebalo. 

Za 1 nastavak i npr 27 st. C, 5-6 ml otopine, što je oko 1.5 – 2 gr timola itd.Učinkovitost preparata sa timolom kao aktivnom tvari, je od 50 – 90%, zavisno od gore zadovoljenih uvjeta, a timolske pare ujedno dezinficiraju košnicu i eliminiraju štetne mikroorganizme, te spore nozemoze.Najjednostavnija preporuka i osnovna „strategija“ borbe protiv varoe, bila bi s moje strane:
– razrojavanje i prekid legla u 5-6 mj
– tretiranje varoe u 7-8 mj, kompletan tretman
– timolski tretman u 9.mj, barem 1x nakapat ili neki „komercijalni timolac“ 1 tretman (Apiguard-Thymovar-Apilajf var) 
– 12 mj, zimska oksalna.

NAPOMENA-LIMOVI MORAJU BITI UVUČENI AKO JE AV PODNJAČA! UVEK SE OSTAVLJA SAMO JEDNO LETO ,OSTALA LETA AKO POSTOJE ONDA SE ZATVARAJU  

Srdačan pozdrav i medno. 

ZLATKO HORVAT

Autor teksta

ZLATKO HORVAT

Hobi-pčelar i uzgajivač ljekovitog bilja(Osijek/Hrvatska).
Pčelarim stacionarno sa 50-tak košnica i selim na paše, u bližoj okolici Osijeka. Na 10-20% košnica uvijek eksperimentiram i pokušavam dokazati da nešto valja-ne valja,vezano za pčelarsku tehnologiju, djelovanje protiv varoe, nozemoze itd.

Mi smo najčitaniji pčelarski sajt u regionu -Brojač pregleda

medpčelarskimagazin

Reklamirajte svoje proizvode na sajtu

Sajt je počeo sa radom 2016 god i najčitaniji je pčelarski sajt u regionu. Marketing je način da i dalje postoji sajt i pomaže pčelarstvu . Dragan Radanović-urednik sajta

PRIJATELJI SAJTA

Najčitaniji pčelarski sajt

medpcelarskimagazin

Ljubav prema pčelama

1 %
Copyright medpcelarskimagazin ©️ 2016