POSLEDNJI PREGLED PRED ULAZAK U ZIMU
Tekst i fotografije:S.Jevtic
Pocetkom jeseni kada su iz celija izašle sve pcele koje ce u najvecem broju živeti do kraja marta i pocetkom aprila tekuce godine, pcelar treba preuzeti sve mere kojima će završiti sve postupke pred nastupajucu zimu.Lepog suncanog dana treba izvršiti poslednju proveru stanja društava i proveriti da li sva ispunjavaju uslove za prezimljavanje.Poslednjom proverom utvrduje se sledece:Imaju li sva društva matice,da li proizvodna desetoramna društva imaju do 2 kg a nukleusi do1 kg pcele.Da li proizvodne desetoramne zajednice imaju od 20 do 25 kg meda i da li šestoramna pomocna društva – nukleusi imaju od 10 do 12 kg meda.Da li sva društva imaju dovoljno perge i kakvog su zdravstvenog stanja.Pregled mora biti strucan i u knjige evidentiran.
Kada su svi uslovi ispunjeni ta društva ulaze spremna u zimski period.Ukoliko neko društvo nema dovoljno energetske hrane, dopuna se iskljucivo vrši dodavanjem ramova sa zatvorenim medom a ukoliko nema više od 3- 3,5kg perge dodati ram sa pergom i mednom kapom. Ako se u sredini košnice nađe ram sa devicanskim sacem ukloniti ga i na njegovo mesto staviti odgovarajuci ram.Mnogi pcelari u ovim danima u plodište uvode neki svoj red, vrše pomeranje ramova po nekom svom nahodenju i stavljaju ih tamo gde oni misle da je potrebno da ostanu u toku zime. Takvih proizvoljnosti treba se cuvati.Samo i iskljucivo pcelinja zajednica zna da sacini idealan raspored sa mednom kapom i buducim zimskim klubetom, ramova sa medom i pergom i ramova punih medom.
Primenom svog rasporeda pcelar postaje remetilacki faktor. Pčelinje klube napraviće pcele-tamo gde je ostalo poslednje leglo, tu ce sebi obezbediti sve što im je potrebno.. Kada matica prestane sa zaleganjem i iz legla izade sva pcela dobro je izvršiti jesenje tretiranje pcela protiv varoe. Na ovaj nacini u ovo vreme broj krpelja se svodi na najmanju meru. Tretiranje vršiti oksalnom kiselinom. Jesenje utopljavanje DA ili NE,to sami odlucite, ja licno nicim ne utopljavam ali kod mene poklopne daske nemaju mrežu vec samo jedan otvor za hranilicu. Taj otvor stavljam na prednji deo košnice zbog zimske ventilacije.
Topao vazduh je u stanju da drzi vecu kolicinu vlaznosti nego hladan, medjutim mora se uzeti u obzir da ce ta vodena para iz toplog vazduha razvodnjavati otklopljeni med iz saca jer je ovaj higroskopan.Razvodnjeni med je podloga za razvoj gljivica i posledicno promene pH koja vodi ka ekspanziji nozeme.
Zato se ima manje nozeme u prolece kada je otvor u zbegu u ravni satonose.Sigurno je da time gubimo deo toplote ali sa tom toplotom odlazi i deo vode koji bitno remeti mikroklimu.
Pošto stavljam preko ram sa medom, okrećem zbeg za 180stepeni, u zbeg dodajem foliju. Poletaljke poskidam sa kosnica(gde je to moguce).
Želim vam uspešno prezimljavanje!
Klikni sliku da uvelicas ⬇
Hvala Slobo za ovaj tekst!
Autor teksta
Pcelar iz Kostolca(Srbija),pcelari preko tri decenije,strucni predavac Spos,autor mnogobrojnih tekstova koji su publikovani sirom regiona,prakticar i inovator,osnivac ogomne Fb grupe,covek koji je ceo svoj zivot posvetio pcelarstvu i pceli.