Završena je pčelarska sezona, med se izvadio gde ga je bilo, zakasnilo se sa uzimljavanjem šta dalje i kako raditi .
Pise Slobodan Jevtic
Avgust nam je prošao a nismo stigli spremiti zajednice za uzimljavanje. Moramo uraditi brzo a efikasno za kratko vreme a da pomognemo pčelinjim zajednicama I pripremimo ih da bezbedno prezime i sačekaju proleće spremne za brzi razvoj.Od ove zakasnele pripreme zavisi nam kakva će nam biti zajednica u proleće i kako ćemo docekati bagrem.Tretman sa mravljom kiselinom smo uradili, polovinom jula,stavljen je i Apigard i to smo uradili kako treba i sada smo bezbedni od krpelja, sveli ga na dozvoljenu meru. Vreme nam je naklonjeno, jesen će duže trajati a mi moramo biti efikasni I brzi.
Kako osigurati nastavak vrste?
Šta hoću ovim da kažem?Da bi pčelinja zajednjica nakon završetka pčelarske sezone i dalje mogla nesmetano da živi, potrebno joj je obezbediti optimalne uslove za bezbedno zimovanje, ali i brzi prolećni razvitak. Šta se pod tim podrazumeva?
Većina pčelara će se složiti da matica od polovine avgusta do polovine septembra zaleže tzv. zimsku pčelu,koja će kasnije,formirajući masno tkivo, nesmetano prezimeti zimu, ali normalno početi razvijati u mesecu februaru i martu sledeće godine. Da bi matica zalegala zimske pčele u što većem broju, odnosno produžila svoju vrstu, potrebno je nečim stimulisati njeno zaleganje, jer poznato je da mesec avgust i septembar nisu meseci sa nekom velikom nektarskom pašom.
Trebamo vršiti stimulaciju na zaleganje a ujedno i na pripremu hrane (dopunu ) za zimu.Pošto nam je avgust prošao a stigao septembar, počećemo odmah sa stimulacijom . Stimulaciju možemo vršiti na dva načina,gustim šećernim sirupom i to razmerom 3:2 u korist šećera da bi došlo što pre do zatvaranja meda i ramovima sa medom u zbegovima.Na nama je da odaberemo prema nasim mogućnostima. Ako imamo meda radićemo sa medom u zbegovima a ako nemamo ,vršićemo stimulaciju šećernim sirupom ili pogačama . Stimulacija se radi da bi matica položila što više jajašaca a ujedno i povećali zalihe hrane (dopuna) za zimu.
Pošto nam je vreme naklonjeno stimulaciju ćemo završiti polovinom septembra ako smo uspeli da nam matica zaleži određeni broj ramova i to ako se složimo da nam jedan ram 25 *40 ima 8000 ćelija a u tom trenutku normalno nisu sve zaležene, oko 50% a to je otprilike 4000 a nama trebaju 5ramova legla koja će sačiniti 8-9 ulica pčela i to je optimalno (zadovoljavajući broj od 20000 pčela sa kojima ulazimo u zimu).Svako ulaženje sa 15000 do 20000 je odlično.
Broj ćelija u ramu u zavisnosti od tipa košnica
AŽ= 8000
DB= 9700
LR= 6900
RV= 4500
Farar= 5,500
Na osnovu ovoga može se videti koliki je potreban broj zalezenih ramova ako uzmemo da je zaleženost približno 50%.Kada se završilo sa stimulativnom prihranom, nema odmora-došlo je vreme za zazimljavanje pčela. Evo kako ja to radim,ne mogu reći da to ima veze sa mojim načinom rada sa prihranom medom ali neka to bude jedan zaokruženi način pčelarenja.
Uporedo sa prevođenjem košnice u zimski korpus vrši se utvrđivanje stanja svih društava to podrazumeva:
Kvalitet matice
Kvantitet i kvalitet zimskog legla
Kvalitet saća
Kvantitet i kvalitet energetske hrane-med
Kvantitet proteinske hrane-perga
Zdravstveno stanje pčele
Moje pčele zazimljujem tako što ispod plodišnog dela stavljam polumedišta – medišta
sa malo meda u njima.
Tada sam dobio da mi je plodišni deo podignut iznad podnjače. U ovom slučaju ne moram imati posebne prostorije za čuvanje ramova, takođe ovaj postupak imaće dosta uticaja na brži prolećni razvoj.Zašto brži razvoj plodište je podignuto I višlje je od zemlje, čim je višlje znači da je toplije, a ujedno kod svih kondezacija, voda se sliva dole u medišna tela, tako da nam plodište koje je najvišlje uvek suvo. Pošto je najvišlje isto je i najtoplije.
Proterasmo slave, praznike ,prolazi zima, stiže nam februar, opet treba početi sa stimulacijom. Sada je ono glavno, a to je šećernim sirupom nemoguće,jer je februar varljiv i dolazi do naglih vremenskih promena. Ram pun meda preko satonoša -eto energetske hrane za zdravu pčelu. Taj ram se može čak izvaditi i iz košnice jer stoji poslednji u nizu i pčela ne doseže do njega kada je vreme hladno, a svesni smo da pčela nikada neće napustiti svoje leglo ipreći na med, po ceni da ugine.Ako nemamo uslove da stavimo ram sa okvirom isti ćemo iseći i spustiti na satonoše, kao kada stavljamo pogaču. Pčela će uzimati taj med i puniti ramove iznad legla. Imaće hrane u izobilju a matica nesmetano zalegati. Isti ram ili sat kada se izvadi iz košnice može na pretapanje.
Čekamo i pratimo, pčela sve brojnija, puni plodište, mi dodajemo sa strane ramove sa satnim koje pčela izvlači i odmah ih zaleže, kod povišene temperature čak ubacujemo ram u središte legla. Polena ima u dovoljnoj količini ,nektara ima,uslovi svi stečeni za brzi razvoj. Kod ubacivanja satnih u plodište kada cveta jabuka za izradu iste -ubacivati pored kvalitetno urađenog sata da bi i ono bilo urađeno sa kvalitetnim radiličkim ćelijama i tada dolazi do maksimuma, plodište puno ramovima i pčelom. Kada voce krene da uveliko cveta tada vadimo polumedište(medište) a plodište spustamo na svoju podnjaču,a polumedište ( medište) stavljamo preko plodišta. Sada biramo da li ćemo staviti matičnu rešetku ili idemo u medište sa razređenim ramovima bez rešetke, na nama je da odaberemo.Po meni taj odabir zavisi od tipa košnice sa kojima radimo i načinom koji smo odabrali da radimo istim tipom košnice
Ovakav način je izuzetan za brz razvoj, jake zajednice, rezultati se vide odmah kod cvetanja voća ,zajednice jake izvlače satne osnove u plodištu i spremne i sa nestrpljenjem dočekuju bagremovu pašu.Vremenski uslovi naklonjeni,bagremova paša za par dana, nama su zajednice sa po 50000 pčela radilica a to je ono što smo želeli i što će dati visok prinos, različita struktura starosti pčele jer je proizvedena u najprikladnijim vremenskim uslovima. Praktično značaj za medobranje imaju samo one pčele koje će raditi 5 dana njenog početka. To su pčele koje su se izlegle na 30 dana pre početka same paše
One će izaci kada je matica položila jajašca 51 dan pre početka paše (21 dan traje period do izleganja), i to će biti najraniji period izležene pčele za glavnu pašu.
Tako se može izračunati vreme polaganja jaja i izleganje pčele koja će učestvovati u prvih pet dana glavne paše.
Pčele koje se izlegu na 8 dana pre kraja glavne paše uključuju se 4 dana na sakupljanju i primanju nektara što znači da će raditi 5 dana pre završetka paše.
Jaja za ove pčele treba da budu položena na 29dana (8+21)pre kraja glavne paše.
To su poslednje pčele koje će učestvovati poslednjih 5 dana u glavnoj paši.
Na taj način se utvrđuju dva datuma između kojih treba proizvesti najviše pčela koje će učestvovati u medobranju na glavnoj paši. Taj period se naziva optimalni period umnožavanja legla.
On počinje na 51 dan pre početka i završava se na 29 dana pre završetka glavne paše.
Optimalni period umnožavanja legla nije isti za različite reone. Tamo gde glavna bagremova paša počinje rano,priprema društva treba da započne rano u proleće. Kada imamo kasne paše kao livadsku, tada društva mogu i sama da se pripreme bez učešća pčelara.
Ovde ni jednom rečju nije napisan koji je sistem košnice jer važi za sve sisteme koji idu u visinu.
Ovo sve važi za područja gde nema medljike, tamo gde je ima, sistem ra
da je drugačiji i sastoji se u vađenju svog meda od medljike jer je nepogodna za zimovanje pčela.
Želim vam uspešno prezimljavanje!
Fotografije Slobodan Jevtic
Zahvaljujemo se S.Jevticu za ovaj odlican tekst!
Autor teksta
Pcelar iz Kostolca(Srbija),pcelari preko tri decenije,strucni predavac Spos,autor mnogobrojnih tekstova koji su publikovani sirom regiona,prakticar i inovator,osnivac ogomne Fb grupe,covek koji je ceo svoj zivot posvetio pcelarstvu i pceli.