Zimski tretman oksalnom kiselinom
Osnovni cilj svakog tretmana je da što više varroa odstrani iz zajednice. Preparati na bazi timola su efikasni ako se vodi računa o temperaturnim i drugim uputama koje stoje na etiketi, kao i oksalna kiselina. Sa oksalnom kiselinom treba prema posljednim ispitivanjima biti oprezan ne samo oko upotrebe već i zdravstvenog stanja korisnika!!!
Okslana kiselina, to je poznato svim pčelarima, može se davati na više načina a najpouzdaniji je zimski tretman nakapavanjem po pčelama u zimskom klubetu. Glavni cilj jeste da se što više varroe koja je sad na pčeli skine sa pčele. Naravno treba voditi računa o uputama kao što su temperatura, količina kiseline po ulici pčela (5 ml), da se ide samo jednom na jednu generaciju pčela, korištenje određene zaštitne opreme.
10 osnovnih pravila za uspješnu sprovedbu postupka suzbijanja varooze
1. Suzbijanje varooze sprovediti najmanje 3 puta na godinu dana (ja tako radim)
2. Napraviti godišnji plan sprovedbe zaštite u martu mjesecu za tekuću godinu
3. Primijenite tretmane opisane u zvaničnoj naučnoj literaturi
4. Ukoliko vam je to u mogućnosti uvijek upotrebljavajte originalne proizvode. Informirajte
se o tome u specijaliziranim pčelarskim trgovinama.
5. Ne upotrebljavajte nedovoljno isprobana i istražena sredstva za provedbu tretmana zaštite
posebno posmatranjem njihovog utjecaja na pčele i ljude.
6. Sprovedite ljetni tretman ako je moguće početkom avgusta mjeseca ili najkasnije do
početka septembra svake godine, prije smjene generacija pčela ljetne-zimske.
7. Sprovedite istovremeno tretman zaštite protiv varooze na staništu, (pčelinjaku) u vezi
spriječavanja invadiranosti varroom na datom pčelinjaku.
8. Sprovedite zajednički i istovremeno tretman zaštite sa drugim pčelarima na određenom
području ukoliko su vam pčelinje zajednice na ispaši ili stacionarne.
9. Postavite izvrcana medišta na čišćenje, nakon zadnjeg vrcanja najmanje sedam dana nakon što ste sproveli tretman zaštite protiv varooze
10. Vrcajte med samo iz medišta koja nisu bila na zajednicama u toku tretiranja.
Kao što možemo zaključiti iz ovih osnovnih pravila najvažnije svakako jeste dobra organiziranost svih pčelara jednog udruženja koji imaju pčele na većem području da svi istovremeno tretiraju tzv. tretman područja jer će na ovaj način biti najveća učinkovitost tretiranja, bez obzira kojim sredstvom išli. Iako mnogi opravdano tvrde da je amitraz, spasio pčele od varoze, a vjerujem da jeste, ja preferiram tretiranje organskim preparatima na bazi timola ili kiselina, također nakon zadnjeg vrcanja i skidanja medišta sa pčelinjaka uz ljetno korištenje građevnjaka.
Obavezno na kraju svakog tretmana izvršiti kontrolu opadanja varroe i kontrolu korištenja datog preparata. Ne tvrdim da amitraz ne treba koristiti ali oni koji koriste neka budu oprezni dok su medišta na pčelinjaku i općenito o njegovoj upotrebi.
S obzirom da je kraj 2019. i početak 2020. godine bio jako topao i vjerojatno leglo u većini zajednica krenulo, molimo Boga dragog da olakša našim pčelicama da proljeće prebrode kako su to radile milionima godina do sada. Pošto su pčele svakim danom sve ugroženije, vjerujem da će svijest čovjeka kao najvećeg neprijatelja ne samo pčela već općenito prirode, ipak proraditi i da ćemo sve učiniti da pčelu vratimo tamo gdje joj i pripada mjesto u čistoj ne zagađenoj prirodi.
Neka nam je svima medna godina.