Metoda i tehnologija ubrzanog proljetnog razvoja.
Razmišljajući kako da radim sa košnicama i kako da pokušam najbolje razviti pčelinje zajednice do glavne paše, bagrema, slučajno sam naletio na opise o Blinovoj metodi.
Pise Zlatko Horvat
A.G.Blinov (1865. – 1937.), ruski pčelar, autor je ove metode.Kratko ću opisati ovu metodu, te što sam ja radio dosada, što trebam još napraviti i očekivanja moja od svega toga. Na PPP (prvi proljetni pregled), košnica se svodi-sabija, na polovicu okvira koji pčele zaposjedaju. Uvjetno rečeno, košnica se podjeli na 2 dijela. Podjela se radi u jednom tijelu/korpusu košnice u kojem se pčele nalaze. Ako pčele zaposjedaju 8 okvira, 4 okvira ide u jednu stranu, 4 okvira u drugu. Za 5 okvira npr., 2-3 okvira u jednu stranu, 3-2 okvira u drugu.
Za 4 okvira zaposjednuta, 2 okvira u jednu stranu, 2 u drugu. Podjela se radi pregradnom daskom veličine okvira, tako da pčele mogu komunicirati između ta 2 dijela.
Leglo uvijek ide u jednu stranu, može se dodati još 1 okvir sa hranom.
Umetne se pregrada, poslije pregrade svi ostali okviri sa hranom, ako ih ima i svi ostali prazni okviri. U toj formaciji košnica ostaje idućih 15-20 dana i u tom vremenu se ne otvara.
Nakon toga, kod svakog idućeg pregleda, pregradna daska se pomiču za 1-2 mjesta i na prazno mjesto dodaje se 1-2 okvira praznog saća. Sa širenjem se mora početi 6 tjedana pred očekivanu glavnu pašu (42 dana). To je opis metode Blinov po teoriji.
Leglo uvijek ide zajedno u jednu stranu, sa leglom može ići 1okvir hrane.Ostali okviri sa hranom, ako je ima i ostali prazni okviri, idu s druge strane pregrade. Leglo je zbijeno, pa se smatra da je bolje grijano i odgojeno, nove mlade pčele će biti zdravije i dugovječnije. Pošto pčele mogu proći pored pregradne daske, hrana koja se nalazi na okvirima s druge strane pregrade, nije njihova uvjetno rečeno i pčele prenose tu hranu, med i pelud u zonu sa leglom. Dobije se privid unosa izvana, posebno u hladnijim danima kada pčele ne izljeću iz košnica. Matica redovito zanosi leglo, bilo izvana unosa ili ne, jer postoji konstantno prebacivanje te hrane sa okvira izvan pregrada.Znači postoje 2 momenta zašto se primjenjuje ova metoda: 1.bolje grijanje legla2.privid unosa izvana. Pa se onda smatra da se u proljetnom razvoju dobije više legla i samo leglo bude vitalnije.
Košnice su LR, zimovale su na 2nastavka. Donji nastavak je prazno saće, pčele su u drugom, gornjem nastavku.4.3. sam počeo sa PPP (prvi prolecni prelgled) i odmah košnice pakirao po Blinov metodi. Na PPP, stanje sa leglom je bilo:
– 50% košnica 2 okvira legla
– 25% 3 okvira kegla
– 25% 4 okvira legla
Veličina legla na okviru je bila od veličine šake do polovice okvira. Koristio sam 1 pregradnu dasku, na manjem broju košnica 5-6, išle su 2 pregradne daske.
Okvire sam slagao na slijedeći način:
– u stranu do zida košnice, prvi okvir je hrana-med i pelud
– svi slijedeći okviri su okviri sa leglom, 2, 3 ili 4 okvira legla, kako je gdje zatečeno
– poslije legla pregradna daska
– poslije pregrade svi ostali okviri iz tog gornjeg nastavka, sa hranom i prazni
– iznad zone legla, pogača
– žičana mreža/zbjeg
– najlon
– krov
Od 18.3. – 20.3., drugi put su otvorene sve košnice.
Od PPP i prvog otvaranja košnica, prošlo je 14 dana na nekim košnicama, na nekima 12 dana, na nekima 10 dana. U tom drugom otvaranju košnica, svagdje sam dodao po 1 okvir praznog saća u ovaj dio sa leglom. Saće sam dodavao u leglo, između 2 okvira legla. Ovo je jako bitno.
Ako želimo proširiti zonu sa leglom, saće se mora dodavati između 2 okvira sa leglom, matica ga onda zalježe. Ako saće dodamo između legla i okvira sa med-pelud, pčele će to natrpat sa hranom. PPP je sporiji, drugi pregled i svaki idući, idu brzo, radi se po šabloni. Samo se pomakne pregrada za jedno mjesto, 1 okvir sa leglom i ubaci prazno saće, 2 minute posla po košnici.
Idući rad, svakih 10 dana otvoriti košnice i proširiti zonu legla za 1-2 okvira saća. Ovo sve dok se ne napuni drugi-gornji nastavak s leglom tj. dok god bude mjesta da se pregrada pomiče i ubacuje prazno saće. Kad se napuni gornji nastavak s leglom, prestajem s ovim načinom i ide uobičajeno za LR, rotacija gore-dolje, 2-3 okvira mlađeg legla gore, satne osnove do legla itd. Očekivanja su da će mi košnice za bagrem, do 1.5. biti spremne, 100% pčelinjaka bi trebalo biti pripremljeno za bagrem, što dosada nikada nisam imao.
Neke će trebati i odrojiti, pa očekujem i nukleuse dodatne.
Zasada toliko, o rezultatima ovog testiranja i kako je sve prošlo, javim u sledecem tekstu za mjesec dana.
Medno
Fotografije Z.Horvat
Dragi prijatelji, pčelarke i pčelari, sa zadovoljstvom Vam predstavljamo prvu knjigu, autora, doc. dr Gorana Mirjanića, pod nazivom „Ishrana pčela“. 😊🐝📖👌
Cijena knjige je 15 KM i možete je naručiti porukom u inbox ili kupiti direktno u našoj radnji u Gradišci. 📦👍
Knjiga je ispunjena praktičnim savjetima i tajnama uspješne ishrane pčela. Nauka, struka i iskustvo u službi očuvanja pčelinjih društava. 🔝
Cena za Srbiju je 990 din+postanski troskovi!
Za naružbe iz Srbije, možete se obratiti našem distributeru: (posaljite poruku preko messenger-a na ovoj stranici)
https://www.facebook.com/medpcelarskimagazin/
Ili posaljite poruku preko sajta
medpcelarskimagazin.mvbyte.com
ili direktno na mail:
medpcelarskimagazin@yahoo.com
Vaša Košnica Gradiška! ☺️🐝
Autor teksta
Hobi-pčelar i uzgajivač ljekovitog bilja(Osijek/Hrvatska).
Pčelarim stacionarno sa 50-tak košnica i selim na paše, u bližoj okolici Osijeka. Na 10-20% košnica uvijek eksperimentiram i pokušavam dokazati da nešto valja-ne valja,vezano za pčelarsku tehnologiju, djelovanje protiv varoe, nozemoze itd.