Cvetni prah sadrži sve što je potrebno za život. Savetuje se malokrvnim osobama, radi bržeg oporavka kod iscrpljujućih bolesti, reguliše nivo holesterola i triglicerida u krvi, smanjuje tegobe kod benigne hipertrofije prostate pa se preventivno preporučuje muškarcima posle 40 godine.
Pise:Dr Slavoljub Janković Specijalista opšte medicine, licencirani apiterapeut. Član Stručnog saveta udruženja. Dom Zdravlja-Niš Izvor Srpsko Apiterapeutsko Drustvo
Polen (p) ili cvetni prah predstavlja muške polne ćelije cvetonosnih biljaka, tj. mala zrnca nevidljiva golim okom koja su smeštena u prašniku u osnovi tučka cveta. Svaki cvet se sastoji od cvetne drške,čašice,krunice,tučka i prašnika.
Prašnik se sastoji od dve prašne kesice u kojima se nalazi prah,koji po sazrevanju prašnika biva oslobođen i spreman za oprašivanje,koje može biti anemofilno (pomoću vetra) i entomofilno(pomoću insekata). Svaka biljka na svojim cvetovima ima različit broj polenovih zrnaca (p.z),od 100000 (cvet jabuke),oko 1000000 (cvet lešnika) do 6000000 (cvet breze).
Značaj izučavanja polena za čoveka
Postoje 3 glavna aspekta u proučavanju polena za čoveka:
Polinacija ili oprašivanje cvetova – bilo pomoću pčela ili drugih insekata ili vetra. Treba naglasiti da u entomofilnom načinu oprašvanja pčele imaju ogroman značaj, jer većina hrane na zemlji potiče ili je u vezi sa entomofilnim biljkama,koje bi bez pčela proizvele malo ili nimalo plodova
Polen je jedan od najznačajnijih bioloških izvora alergena, koji potiču od hemijskih jedinjenja koja se nalaze na površini i unutar samog p.z.
P.z. je okruženo sa dve opne,spoljašnje (egzina) koja se sastoji od sporopolenina i ima karakterističnu ornamentiku.Unutrašnja opna(intina)odgovara celuloznom ćelijskom zidu boljne ćelije. P.z. je bogato proteinima koji su i najodgovorniji za izazivanje alergijskih reakcija(ambrozija ima čak 6 alergena),a njegov sadržaj se oslobađa kroz otvore na površini koji služe za klijanje polenove cevi ili pucanjem opne p.z. Antigeni iz p.z. se rastvaraju na sluzokožama organizama sa kojima dođu u kontakt i to pokreće delovanje imunog sistema.
Od bilogije biljne vrste i od parametara spoljašnje sredine (temperatura, vlažnost, insolacija) zavisi kada, koliko dugo i koja količina p. će se naći u vazduhu (drvo breze proizvede 278 milijardi p.z.). Zato je veoma važna prevencija u smislu povećanja kvaliteta i dužine života ljudi,kako alergičnih na p. tako i odlaganja pojave alergije u nealergičnih ili slabo alergičnih, redovno informisanje o stanju i prognozi aeropolena u vazduhu tj. aeropalonološki izveštaji.
Merenja se vrše u mnogim gradovima Srbije od početka februara do početka novembra.
Posebnu pažnju treba obratiti na:
Početak i dužinu perioda cvetanja alergogenih biljaka;
Dane sa maksimalnom koncentracijom p.z.;
Dane kada koncentracija pređe kritične vrednosti koje mogu izazvati alergijske reakcije.
Najviše polena u vazduhu ima kada je toplo i suvo vreme sa slabim vetrom. Najjači alergogeni potencijal imaju breza, ambrozija, trave (poacee) i pelin.
Značaj pčelinjeg polena (p.p.) za život i razvitak pčelinje zajednice
Polen predstavlja osnovnu eneregetsku hranu i sirovinu iz koje mlade pčele stvaraju mleč koja je neophodna za ishranu legla i matice.
Po sletanju na cvet pčelica svojim pipcima i ustima otvara prašnike,a prednjim nogama ubacuje prah na svoje grudi i trbuh. Pčele svojim jakim elektrostatskim nabojem izuzetno jako povećavaju absorpciju p.z. Kako su dimenzije zrnaca izuzetno male (od 2,5 do 250 mikrona) pčela ih sekretima pljuvačnih žljezda vlaži i procesom tzv.vlažne granulacije formira kuglice od polenovih ćelija. Po obrazovanju kuglica pčela ih prebacuje u korpice na zadnjim nogama,a po njihovom ispunjavanju (0,008-0,015g) se vraća u košnicu i lageruje p.p. u specijalno pripremljene ćelije. Po završenom lagerovanju posao donosačica polena nastavljaju tzv. nabijačice polena, koje nabijaju ove kuglice, vlažeći ih nektarom, medom i sekretima pljuvačnih žlezdi. Kada se ćelije napune više od 80% pčele ih prekrivaju slojem meda, zapečaćuju ih i nastaje tzv.perga ili pčelinji hleb.
Posebno treba istaći da postoji bitna razlika u alergološkom potencijalu izmeđi p.nastalog oslobađanjem iz prašnika i p.p. koje pčele sakupljaju i obrađuju a koje pčelar dobija sakupljanjem pomoću specijalnog alata tzv. hvatača polena.
P.p. predstavlja kuglice različitih boja i veličine koje su zahvaljujući obradi uz pomoć sekretapljuvačnih žlezdi ima jako hipoalergogeno delovanje,tj. s uspehom se može koristiti uz postepeno i stručno doziranje (uz savete i posle konsultacije sa lekarom apiterapeutom) u lečenju mnogobrojnih alergijskih bolesti.
Opšte odlike pčelinjeg polena
Svako p.z. je biološki jedinstveno i sadrži sve što je neophodno za život i dobro zdravlje čoveka: belančevine, masti, ugljene hidrate, vitamine, enzime, hormone, pigmente, flavonoide. Najčesće koristimo metode bazirane na našim čulima, a opisujemo sledeće odlike:
Boja – William Kirk u “Vodiču za upoznavanje sa bojama polenskih granula“, iznosi da je pronašao 268 biljnih izvora sa 563 nijansi boja. Mineralni sadržaj nektara koje pčele koriste pri pakovanju polenskih kuglica kao i sama vrsta biljke utiču na boju-tamniji polen ima više minerala. Sa aspekta kvaliteta, na boju polena utiču i vlažnost (dozvoljeno do 7% za suvi polen) svetliji ako ima više vlage ili je duže izlagan suncu, a može biti neobično taman kod značajnije infestacije gljivicama.
Apiterapeutski značaj imaju monoflorni-monokolorni poleni (za lečenje specifičnih stanja, pr. maslačak za oboljenje jetre ili prostate, glog za srčana oboljenja), dok poliflorni-polikolorni p. se više koriste u profilaksi, ishrani ili za tretiranje oboljenja koja zahvataju više organa ili ceo organizam. Veličina p.z je jako bitan parametar i trebalo bi da iznosi 2-5mm kod kvalitetno osušenog p. Što se tiče čistoće, p. koji se koristi u apiterapiji ne sme da sadrži elemente biljne nečistoće (deliće trava, cvetova, listića), životinjske (delove pčela ili drugih insekata, larve moljaca, pčelinje larve oštećene gljivičnim bolestima pčela/krečno ili kameno leglo/ neorganske(delići novinskog papira ili stiropora)
Miris – zavisi od vrste biljaka od kojih potiče, načina i lokacije sakupljanja, sušenja i čuvanja(sušenje u specijalnom su šioniku na temperaturi do 40 c, a zatim lagerovan sabijanjem u staklenoj tegli sa metalnim zatvaračem da bi se iskoristio vakumski princip)treba da ima prijatan cvetni miris.
Dodir – na osnovu dodira možemo da procenimo vlažnost, strukturu i konzistenciju. O dobroj osušenosti p.stičemo utisak stiskanjem zrnaca između prstiju, ili grickanjem kao i bacanjem zrna na plastičnu ili drvenu podlogu, gde se dobija jasan zvuk „bacanja kamenčića“.
Ukus – polena sa naših podneblja je od blago gorkog do prijatno slatkog.
Hemijski sastav pčelinjeg polena
Od azotnih supstanci sadrži: aminokiseline, globuline, ugljene hidrate, masti, fermente, vitamine i fitohormone.
Aminokiseline čine 12-15% suve mase polena. Tako lizin učestvuje u fiksiranju kalcijuma u kostima, arginin pojačava plodnost, triptofan u prevenciji i lečenju depresije, mi tronin-bitan za jetrine funkcije, leucin za normalan rad pankreasa, a histidin sprečava anemiju.
Od vitamina iz B-grupe, treba pomenuti:
– Aneurin (B1-0, 5-1, 5mg)koji je bitan za rad mišićnih vlakana i nervnog sistema,
– Nikotinsku kiselinu (B3:0,3-5mg) važna za stvaranje hormona,
– Pantoteinsku kiselinu (B5:4,8-21mg) ima ulogu u procesu resorpcije i razlaganja hrane,
– Piridoksin (B6:0,5-0,9mg) bitan za biohemijsku transformaciju aminokiselina, a u njegovom nedostatku dolazi do nervnih poremećaja, pojačanja aterosklerotskih procesa i usporavanja regeneracije mišića. Takođe, vit.B6 ima bitnu ulogu u stvaranju eritrocita, imuno stimulaciji i pojačava izlučivanje urina.
– Vitamin B7 (H-biotin:0,52-0,69mg) povoljno deluje u tretiranju seboroičnih i ekcematoznih promena.
-U polenu ima dosta vitamina B8 (holin) i B9 (inozitol)koji sprečavaju taloženje holesterola, poboljšavaju memoriju i intelektualne funkcije, povoljno deluju na regeneraciju moždanih oštećenja posle inzulta(šloga), Parkinsonove bolesti, vaskularne demencije, pojačavajući ishranu kako zdravih tako i oštećenih moždanih ćelija. Posebno treba naglasiti da ovi vitamini imaju jak antidepresivni efekat i blago sedativno delovanje.
– Vitamin B10 (paraaminobenzoidna kiselina)sprečava kožne ekceme, smanjuje bol kod opekotina, sprečava gubitak pigmentacije(vitiligo).
– Vitamin B11(folna kiselina)ima ulogu u regulaciji metabolizma i u resorpciji gvožđa,
– Vitamin B12 (cianokbalamin) važan za metabolizam nukleinskih kiselina, proteina i šećera, sprečava malokrvnost, povećava moć pamćenja i koncentracije.
Provitamin A (karotin) nalazi se u znatnoj količini u polenu maslačka i bagrema, a uloga mu je u prirodnoj imunostimulaciji, regulaciji pritiska, podmlađivanju ćelija, poboljšavanju vida i sna, a naročito ima jako antioksidativno delovanje.
Vitamin E (tokoferol:0,3-17mg) usporava starenje, poboljšava plodnost, usporava aterosklerozu, utiče na regulaciju rada endokrinih žlezda, ima jak antioksidativni efekat.
Vitamin P(rutin)ili vitamin mladosti ima ga oko 17mg u p.heljde, ima dobro antioksidativno delovanje i utiče naročito na regeneraciju oštećenih ćelija mozga, miokarda i pankreasa. Samo u 1gr p.p.ima nekoliko dnevnih doza ovog vitamina, koji svojim delovanjem sprečava izlive krvi u mozgu, mrežnjači oka i srcu.
U polenu ima 3-5% mineralnih materija i to: K, Na, Ca, Mg, Fe, Cu, J, Se, Zn, Ni i dr. Tako kalcijum i fosfor pored uloge u očuvanju i formiranju zuba i kostiju, imaju ulogu u odbrani organizma od stresa i alergija. Gvožđe i kobalt utiču stvaranju i f-ji e ritrocita, a jod, mangan i cink u f-ji endokrinih žlezda. Za sada je u polenu otkriveno više od 50 enzima: katalaza, invertaza, peroksidaza, ribonu-Kleaza koji imaju ulogu u kontroli svih funkcija našeg organizma, jer su katalizatori biloških funkcija. Polenski omotač (egzina) sastoji se od celuloze(10-15%), kiselinskih frakcija 10% , i lipida (55-65%). Unutrašnji sloj (intina) sadrži, proteine, pektine i lipide.
Polenov prah sakupljen pomoću hvatača sadrži: belančevina 7-40%, masti 1-15%, šećere 20-40%, minerala 2-4%, vodu oko 20% i pepela 1-7%. Proteini su glavni sastojak polena sa oko 24% (Buchman.S.1986) a sastoje se od albumina, pektona i globulina.
Od aminokiselina ima najviše valina 6,4mg%, leucina 5,6mg%, lizina 5,7mg%, izoleu cina i arginina 4,7mg%. Ugljeni hidrati čine oko 27% i to fruktoza i glikoza. Lipidi su zastupljeni u vidu ugljenovodonika i voskova, a od masnih kiselina deka-nska, palmitinska, linolinska i oleinska. Polen maslačka sadrži čak do 20% masti. Podatak da neutralni lipidi u polenu imaju antimikrobnu aktivnost objavio je još 1979g.Morris J et all. Od biološki aktivnih supstanci, flavonoide-biljne pigmente (kvercetin, leukoantocianin, katehin i dr) alfa i beta karotine, likopen, zeaksantin, inozit, itd.
U hemijskom sastavu učestvuju i fitohormoni, materije slične muškim i ženskim polnim hormonima, a Ying J. et.all.1999 analizom aktivnih supstanci u polenu su otkrili i materiju veoma sličnu humanom hormonu rasta.
Terapeutske osobine pojedinih vrsta polena
– bagremov ima sedativno delovanje
– Kestenov pospešuje vensku i arterijsku cirkulaciju
– Maslačkov ima povoljno diuretsko delovanje
– Uljane repice ima dobre efekte u lečenju rana izazvanih oštećenjem površinskih vena podkolenice
– Jabuke i gloga ima dobar efekat u regulisanju rada srca
– Borovnice u terapiji anemija i dijareje
– Majčine dušice pospešuje cirkulaciju,ima antiseptičko i afrodizjačko dejstvo
– Lipe ima blago sedativno delovanje
– Žalfije popravlja varenje,a ima blagodiuretsko delovanje
Upotreba pčelinjeg polena u apiterapiji
– Pobljšava funkciju štitne žezde i pankresa – može se u koristiti za sniženje glikemije u inzulin nezavisnom diabetu jer doprinosi povećanom luče insulina i smanjenju rezistencije na inzulin.Takođe zbog velikog sadržaja joda može se koristiti u prevenciji endemske gušavosti, a kako sadrži skoro sve aminokiselineneophodne za sitezu tireoidnih hormona poboljšava ishranu tireoideje (Ioriiš N. 1978).
– Anabolični efekat – poboljšava apetit – još su R.Showen, A.Kajas 1959 u toku svog dvogodišnjeg eksperimenta otkrili da polen poboljšava apetit tih životinja, ubrzava rast i razvitak, prevremeno polni sazrevanje i duže življenje.Kako sadrži mnogo vitamina i hraljivih sastojaka utiče na poboljsanje apetita i stvaranje novih ćelija (Radu G. Et all, Ana Popescu et all.1983).
– Antialergik – kontrolisano doziranje u malim početnim dozama sa ili bez meda, dovodi do desenzibilizacije organizma na veliki broj alergena (uključujući i sve vrste poznatih polenova)ili potpunog prestanka alergijskih manifestacija.
– Antidepresiv i sedativ – u p. se nalaze sve aminokiseline neophodne za njegov moćan antidepresivni efekat, a jedan od potencijalnih mehanizama je preko uticaja na sintezu endorfina i njemu sličnih supstanci pomoću koga organizam dolazi u stanje opuštenosti i dobro raspoloženja.Takođe, omogućava bolju prilagodljivost nervnog sistema na stresne situacije.(Paret R.D.1974,)Efikasno dejstvo polena je uočeno i u tretiranju neurastenije i anksioznosti (D.Cosman et all., Ardeleanu M.1983.).
– Poboljšava seksualnu snagu muškaraca i funkciju prostate uz preventivni efekat na pojavu karcinoma prostate (Denis, 1966; Asak – Upmark1967) zahvaljujući svom antiinflamtornom, antioksidativnon i diuretskom delovanju (Gomes F.1974; Hayashi etall.1986, Cailas et.all.1995).
– Antibakterijsko, i antiinflamatorno dejstvo – zasniva se na visokoj koncentraciji bioflavonoida i masnih kiselina (linolne, li Noleinske, dodekanoiske i miristinske) Shoven R.i Lenorman E.1957)Danilov A.1973 je uspešno lečio gnojne rane, a istraživanja Novak J. 2000 dokazala su jaku antistreptokoknu aktivnost.Garcia . et.all su 2001 utvrdili antibakterijsku aktivnost polena familija Lamiaceae i Rusmarinus na Staphylococus aureus.Pettschow BW et all 1996 su otkrili da dodekanska kiselina izolovana iz polena ima baktericidan efekat na bakteriju Helicobacter pylori , koja primarno izaziva čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu, a sekundarno može doprineti pojavi karcinoma na istim na istim lokacijama.Najnovija istraživanja, nam govore da flavonoidi dobijeni iz alkoholnog ekstrakta Cistus sp.Espana imaju jako antiinflamatorno dejstvo, aktivirajući inhibiciju azot – monoksida uz inhibicuju aktivacije COX-2 Maruyama H. Et all. BMC Complement Altern med 2010 Jun 23;10(1):30.
– Antianemijsko dejstvo ogleda se u povećanju broja eritrocita, nivoa hemoglobina, i gvožđa.Takođe utiče i na poboljšanje opšteg stanja, povratka apetita i povećanja telesne težine.(Kumina K.A.;G.Rivera et all.2002)
– Antihipertenzivno i antisklerotsko delovanje-p.zbog svog kompleksnog sastava. Smanjuje povišen krvni pritisak poboljšavajući fluidnost krvi, smanjuje koncetraciju holesterola i triglicerida, poboljšava funkciju jetre redukujući mikrohemoragije, što dovodi do odlaganja ili usporavanja ateroskleroze (Ioiriš N.et All.1968;Bojor O.et.all.1983)10.jača imunološki sistem-polen ima jako pozitivno imunomodulatorsko dejstvo tj.jača imunitet (Statystyte-Bunevciene D. 2003).
Opšte napomene za korišćenje pčelinjeg polena
Polenov prah se može koristiti u različite svrhe u apipreventivi (za sprečavanje nastanka pojedinih bolesti), apiterapiji (za lečenje sa ostalim pčelinjim proizvodima), kao hrana i u kozmetici.
Kada govorimo o upotrebi polenovog praha moramo se podsetiti na sledeće činjenice:
– Polen mora biti kvalitetan-garancija kvaliteta je seritifikat dobijen od referentne ustanove ili nabavka od pouzdanog pčelara
Na kvalitet polena utiču:
• Lokacija pčelinjaka-tzv.geografsko poreklo;
• Način sakupljanja i čuvanja-najbolji za konzumiranje je svež polen.
Način sakupljanja i čuvanja-najbolji za konzumiranje je svež polen. Polen svoja lekovita dejstva zadržava do 6 meseci, ali se čak i pravilnim sušenjem na termperaturi do 45C gubi oko 20% od kvaliteta.
– Polen jeste blagotvorna, ali ne i čudesna supstanca-mora se koristiti pravilno a to znači:-postepeno doziranje, bilo da se koristi sa medom ili sam uz dobru procenu konzumenta (postojanje ili odsustvo bilo koje vrste alergije, opšte stanje, životna dob, vrsta obavljanja uobičajenih aktivnosti, kao i u koju svrhu se koristi)
– Doziranje- uobičajeni podaci iz literature su: deci do 3g davati od 5-10gr dnevno, od 6-12g 10-20gr, preko 12g kao i odraslima od 20-40gr na dan.
– Polen se može konzumirati:per os (preko usta) samostalno, sa medom, mleči i propolisom, rastvorenom u vodi, mleku, jogurtu ili soku.
– Kako je spoljašna opna polenovog zrna od celuloze, neophodno je da se ona razgradi:mlevenjem u mlinu za kafu, potapanjem u vodu, sok ili mlak čaj (najbolje da odstoji 6-8 sati) ili mešanjem sa medom kada je neophodno sačekati par dana da bi se obavila fermentacija polena u medu.
– Polen treba kao i sve pčelinje proizvode uzimati drvenom ili plastičnom kašičicom i to 15-30min pre jela ili 1-2 sata posle jela, vodeći računa da polen ili mešavinu što duže zadržimo u ustima, a da ne popijemo vodu bar 15 min, a sve u cilju bolje resorpcije hranljivih materija.
– Pčelinji polen iako prirodna, lekovita, blagotvorna suptanca zbog svog sastava a pre svega bioaktivnih supstanci moramo konzumirati na sledeći način:
• Mala deca do 3g kao i odrasli koji prvi put koriste polen, utrljaju par zrnaca ili mešavinu uzetu sa vrha kašičice na unutrašnju stranu nadlaktice, sačekaju 10-15 min. i ako nema lokalnog crvenila ili svraba sa velikom verovatnoćom mogu bezbedno konzumirati polen;
• Odrasli i deca mogu uzimati polen u zavisnosti od svrhe, intermitetno (sa pauzama izmeću kura) ili kontinuirano (praveći pauze bar 1-2 dana u nedelji pr. za vikend). Da pčelinji polen nije bezopasna supstanca a sve u cilju vaše bolje informisanosti, govore radovi iz maja meseca ove godine da polen može dovesti do izuzetno opasne po život anafilaktičke reakcije kod osobe alegične na polen (Munoz M. Et.all.May 4 2010). Takođe, može doći do akutnog otkaza bubrega (Akiyasu T.etall.May 4 2010). Na svu sreću ove fatalne reakcije su veoma retke.
– U cilju bezbednog konzumiranja svih pčelinjih proizvoda, bilo u apiterapiji ili apipreventivi neophodno je konsultovati lekara-apiterapeuta, idealno uz to pčelara, koji će posle dobro uzete anamneze, obavljenog pregleda i uvida u postojeću dokumentaciju preporučiti i odgovarajući preparat, dozu, vremenski period konzumiranja uz stalnu brigu kontakt sa konzumentom tj.pacijentom.
– Da bi polen pozitivno delovao na organizam mora se redovno i dugotrajno uzimati.
Pčelinji polen kao hrana
Uloga polena kao dodatka ostalim hraljivim namirnicama, jer sadrži obilje zaštitnih materija neophodnih za jačanje organizma i očuvanje zdravlja i podizanje kvaliteta života na najviši nivo.
Iako se smatra zdravom hranom, jer sadrži preko 300 identifikovanih supstanci, koja nas čini jačim, popravlja raspoloženje, jača srce, povećava imunitet, jača mentalnu snagu i d.r. on ne predstavlja kompletnu namirnicu jer ne sadrži liposolubilne vitamine(Lingskens, Jorde 1997).
Bitan sastojak koji pomaže boljem varenju i resorpciji hrane, a izolovan iz opne polenovog zrna je sporopolenin (Bonvehi J.1997). Kako se polen raznim tehnološkim postupcima može koristiti i u vidu granulica u ishrani a da se saržaj aminokiselina vit.C, proteina nije promenio (Belha B.2003).
Pčelinji polen je kao hrana posebno koristan u ishrani dece kod kojih je zbog ograničene raznovrsnosti ili nedostatka određenih hranljivih sastojaka ishrana neuravnotežena (Villanueva Orzaez M.2002). Smatra se da unosom 10-15gr dnevno polen može obezbediti organizmu neophodne aminokiseline (Kroyer G.i Hegedus N.2001).
Iz našeg iskustva
Spajanjem ljubavi (pčelarstvo) i profesije (lekar) nastalo je divno „čedo“ – apiterapeut.
Od radova iz apiterapije vezanih za polen izdvojio bih:
• Upotreba pčelinjeg polena kao pomoćnog lekovitog sredstva za snižavanje povišenih vrednosti krvnog pritiska, glikemike i triglicerida (Janković S.2008) koji je imao za cilj da proveri hipotezu-u kojoj meri pčelinji polen utiče na sniženje vrednosti ova tri parametra;
• Prostata-propomed u lečenju benigne hipertrofije prostate (Janković S. i sar.2007) u kome se analizirao efekat prirodnog preparata propomeda (koji je mešavina odabranih vrsta medova i polenova sa propolisom) u poboljšanju nadražajnih i obtsruktivnih simptoma u dobroćudnom uvećanju prostate.
Takođe iz naših skromnih, nadasve pozitivnih iskustava iz apiterapije izdvojio bih sledeća gde je polenoterapija bila dominantna:
• Lečenje infekcije izazvane Herpes simplex virusom (tretiranje oba tipa infekcije, kutane i genitalne dalo je pozitivne rezultate u 73% pacijenata, dok se odlaganje nove infekcije, uz uzimanje polenske mešavine pomerilo na 4,6g u proseku;
• Tretiranje šlogiranih pacijenata samo polenom (kod diabetičara) ili mešavinom kod nediabetičara u cilju poboljšanja nekih od simptoma šloga dalo je dobre rezultate (56%-ispitivanje u toku);
• Ordiniranje polenovog ekstrakta u lečenju rana tzv polenska gaza dalo je pozitivne efekte u 7 od 17 pacijenata;
• U tretiranju pacijenata sa znacima popuštanja srca uz lekove i pridržavanje higijensko-dijetetskog režima, glogov polen doprinosi u 42% ispitanika;
• U popravljanju opšteg stanja kod anemičnih i asteničnih pacijenata 62%;6. u tretiralju hroničnog bronhitisa u deece koja nemaju alergiju na polen, pobošanje je evidentno čak u 74% dece (studija u toku).
Zahvaljujemo se Dr.Verici Milojkovic na dozvoli da preuzmemo tekst
Link izvora
http://www.apiterapija.rs/
Autor teksta
Dr Slavoljub Janković Specijalista opšte medicine, licencirani apiterapeut. Član Stručnog saveta udruženja. Dom Zdravlja-Niš