Libihov isparivač se sastoji od graduirane plastične boce čija zapremina iznosi 300ml, plastičnog zatvarača sa kapaljkom, upijajućeg materijala putem koga se reguliše brzina isparavanja mravlje kiseline i četvrtastog plastičnog nosača koji objedinjava sve delove isparivača.
PIŠE LAZAR RAJČIĆ
Mravlja kiselina je vrlo opasna za rad i to nikad ne treba smetnuti sa uma. Prilikom rada sa njom obavezno koristiti zaštitnu opremu (rukavice, naočare, odeću sa dugačkim rukavima i po mogućstvu gumirane zaštitne pantalone)Uvek treba ima pri ruci veliku količinu čiste vode za pranje i ispiranje u slučaju da dođe do nesmotrenog prosipanja kiseline.Velika prednost ove vrste isparivača što je moguće napuniti ih sa kiselinom kod kuće ili na nekom drugom sigurnom mestu. Kada je boca puna, navrne se kapaljka sa sigurnosnim zatvaračem koji je tako konstruisan da ga čak ni deca ne mogu otvoriti.
Ovako spremljene boce se bez problema transportuju do udaljenih pčelinjaka.Stavljanjem isparivača na terenu boce kreće da curka kroz kapaljku a upijač po prirodi stvari absorbuje kiselinu. Potom dolazi do njenog isparavanja sa navlaženog papira. Koncentracija isparenja unutar košnice kreće polako da raste. Nakon što se upijajući papir zasiti kiselinom dolazi do stabilizovanja koncetracije isparavanja mravlje kiseline u košnici.
Brzina isparavanja zavisi od- temperature unutar košnice,vrste i veličine košnice,spoljnje temperature
Brzinu isparavanja je moguće regulisati iskrajanjem upijajućeg materijala na odgovarajuću veličinu
Važno je pratiti kojom brzinom kiselina isparava u prvih par dana i ako se ukaže potreba korigovati je kako bi bila u skladu sa optimalnom brzinom
Libihov isparivač se isključivo koristi nakon završetka paše krajem leta. Dva tretmana su u većini slučajeva sasvim dovoljna da se varoa drži pod kontrolom. Ovde bi trebalo napomenuti da tretman pomoću mravlje kiseline se obavezno radi u kombinaciji sa biotehničkim merama jer nijedan do sada poznati metod nije moguće samostalno koristiti u borbi protiv varoe.
Zimski tretman oksalnom kiselinom u vreme kada nema legla uraditi ukoliko broj varoe koja opadne prirodnim putem prilikom prebrojavanja sredinom Novembra prelazi 1 varou po danu.Obavezno tretirati sva društva sa kojih je prirodnim putem početkom Jula, nakon vrcanja meda, otpalo preko desetak varoa. Isto važi za početak Septembra ukoliko broj prirodno otpale varoe prelazi pet a početkom Novembra jednu.
Na sličnom principu rade nemački isparivači koje prooizvodi firme Nasenhejder (Nassenheider) i Burmejster (Burmeister). Za razliku od Liebigovog isprivača oni imaju četvrtaste posede u kojima se drži kiselina, vertikalni fitilj uz pomoć koga kiselina isprava. U daljem tekstu biće malo više reči o konstrukciji pojedinačnih isparivača od ova dva renomirana proizvođača.
Nasenhejder je razvio tri različita tipa isparivača od kojih se jedan koristi tako što se umetne u prazan ram. Ram sa isparivačem se kad za to dođe vreme ubaci u plodište.
Druga dva isparivača se postavljaju u prazan nastavak ili unutar prevrnute hranilice. Njihova konstrukcija je malo komplikovanija jer uključuje praktično dva uloška za kontrolu isparavanja kiseline, graduirane plastične boce za kiselinu i tacne. Vertikalni uložak ili kako ga popularno nazivaju fitilj je u stvari neka vrsta kartona u obliku ćiriličnog slova G. On kontroliše brzinu isparavanja kiseline i prenosi kiselinu iz boce do horizontalnog uloška sa koga kisilina isparava. Kiselina samo kaplje sa vertikalnog fitilja na horizontalni uložak i između njih zapravo nema nikakvog direktnog kontakta (time se sprečava kapilarno kretanje kiseline). Na taj način se obezbeđuje ujednačen dotok kiseline i isparavanje
Postoje tri veličine u zavisnosti od prisutnog broja ramova sa leglom u plodištu.
– mali fitilj od 7 do 10 ramova
– srednji fitilj od 12 do 15 ramova
– veliki fitilj 20 ramova ili dva plodišna nastavka
U slučaju da postoji dilema koju veličinu treba upotrebiti onda uvek treba koristiti veći fitilj za kratkoročni tretman tokom Jula i Avgusta a manji fitilj tokom dugoročnog tretmana u Septembru mesecu.Originalni horizontalni uložak prema uputstvu proizvođača može da se zameni sa bilo kojom vrstom upijajućeg materijala počevši od kvalitetnijih papirnih salveta pa do raznih kuhinjskih krpa izrađenih na bazi viskoze (truleks i sl.). Taj uložak treba da bude približno velik kao list papira A4 formata.
Horizontalni uložak u kombinaciji sa plastičnom tacnom čuvaju leglo od štetnog uticaja koncetrovane mravlje kiseline i sprečavaju direktno kapanje tečne kiseline na leglo.Oba uloška je moguće koristiti više puta mada je neophodno nakon svake upotrebe isprati sa čistom vodom (pri tome uvek koristiti zaštitne rukavice).Dimenzija Nasenhejderovog profesionalnog isparivača je 37 X 23 X 7 cm. U bocu je moguće nasuti 290ml kiseline. Dve plastične tacne se spoje čime dobija praktiča kutija za smeštaj i čuvanje svih ostalih delova isparivača kada nisu u upotrebi. Ovaj model je stabilan i nijega moguće lako prevrnuti kao što je to bio slučaj sa starijom varijantom ovog isparivača
Ovj isparivač je pogodan da se koristi za dugotrajnije tretmane (od 8 do 14 dana).Kao i u prethodnim slučajevima proizvođač preporučuje da se društva tretiraju dva puta godišnje u trajanju od 10 do 14 dana. Prvi tretman izvesti nakon poslednje paše u Julu mesecu. Drugi tretman treba napraviti na kraju perioda u kojem matica prestaje sa leglom i pre nego što su sve zimske pčele izlegle u Oktobru mesecu.U slučaju kada postoji velika infestacija u zemljama gde vlada toplija klima pa uvek ima nekog unosa i legla treba napraviti bar tri tretmana nakon svakog vrcanja u trajanju od 18 do 21 dan. Tretirati sa 60% kiselinom 10 dana nakon vrcanja krajem Jula i početkom Avgusta. Za vreme tretmana pčele treba istovremeno prehranjivati.
Od sredine do kraja Septembra, u zavisnosti od vremenskih okolnosti, tretirati 10 dana sa 85% kiselinom. Nakon ovog tretmana proveriti koliko varoe opada prirodnim putem.Često se dešava da uprkos dobrim početnim uspesima varoa ipak uspe da se povrati. Ukoliko sredinom Oktobra broj varoe prirodnim putem prevazilazi jednu varou po danu neophodno je tretirati društvo po treći put sa 85% kiselinom u trajanju od 10 dana ili više dana. Jača koncetracija kiseline u ovom slučaju služi da kompenzuje efekt hladnijeg vremena.
Osim ove dve vrste horizontalnih isparivača sa tacnama Nasnehejder u svom proizvodnom asortimanu ima još jedan tip dozatora koji je moguće umetnuti u prazan ram (slika br. 6). To je ustvari bio prvi isparivač koji je ova firma proizvela. Posuda u koju se sipa kiselina je nešto manja i u nju staje 200ml tečnosti.
Sledeći tip isparivača se sastoji od neke vrste plastičnog kućišta u koje se umetne sunđerasto jastuče natopljeno kiselinom. Brzina isparavanja se kontroliše pomoću različitih klizača koji omogućavaju promenu površine otvora na dozatoru.
FAM Libefeld (Liebefeld) čini perforirani dozator okrenut prema plodištu i poklopc između kojih je umetnut sunđerasti uložak. Taj uložak je napravljen od materijala na bazi celuloze koji ima veliki kapacitet upijanja tečnosti. Veličinu otvora na dozatoru je moguće regulisati uz pomoć rotrirajućeg diska
Na samom dispanzeru su utisnuti brojevi od 1 do 6 pomoću kojih se reguliše veličina otvora na dozatoru.Dozator i poklopac su izrađeni od polisterina . Sunđerasti uložak je moguće koristi tokom više sezona ali je preporučljivo da se uvek bude malo navlažen tokom perioda kada se ne koristi. FAM isparivač je najbolje postaviti u praznom nastavku na dve letvice debljine oko 2cm. Ove letvice pomažu da ne dođe do redukovanja otvora na mestima gde se oni preklapaju sa saatonošama. Dimenzije celog isparivača su 253 X 253 X 17 mm tako da on može stati u Milerovu hranilicu koja je okrenuta naopako.Ovaj tip isparivača se lako puni sa kiselinom i bez velikih problema ga je moguće transportovati na veća rastojanja pod uslovom da se uvek drže u horizontalnom položaju.
Na vrlo sličan način funkcioniše Apidein isparivač. Plastično kućište u kome je smešten uložak natopljen kiselinom je pravougaonog oblika (22.5 X 30 X1 cm). Brzina isparavanja se reguliše povećavanjem ili smanjivanjem veličine otvora na dozatoru u rasponu od 0 do 100 centimetara kvadratnih. Za letnji tretman (Juli/Avgust) se preporučuje da koncetracija kiseline bude 65-70% a za jesenji (Septembar) 85% . Količina kiseline sa kojom se radi tretman zavisi od veličine košnice:
-120 ml za Dadan, Burki i druge košnice sa jednim plodišnim nastavkom
-130ml za košnice sa dva plodišna nastavka
Shodno tipu košnice prvo treba podesiti veličinu odnosno površinu otvora na dozatoru:
-Burki 35 cm2
-Dadan 45 cm2
Zatim treba uraditi korekciju u odnosu na spoljnju temperaturu
– ako spoljnja temperatura prelazi 25 C smanjiti površinu otvora za 5-10 cm2
-ako je spoljnja temperatura manja od 18 C povećati površinu otvora za 10 cm2.
Ovaj tip isparivača je moguće prema želji postaviti iznad ili ispod plodišta jer je tanak i bez problema može da se smesti.Visoka cena oko 9 E po komadu
Na evropskom tržištu postiji par dispenzera MK koji imaju posudu sa uloškom koja je zatvorena sa jedne strane a otvorena sa druge strane. I na ovim isparivačima je moguće regulisati brzinu isparavanja MK.
Kramerov isparivač se sastoji od uloška natopljenog sa mravljom kiselinom koji je sa svih strana obložen plastčnom folijom. Prilikom postavljanja isparivača u košnicu pčelar uz pomoć posebnog alata izbuši jedan broj otvora (od 5 do 15) u zavisnosti od vrste košnice i spoljnje temperature (otvori imeju prečnik od 1.5cm). Sam proces bušenja rupa uzima dosta vremena i to mu je velika mana kada se radi o velikom broju košnica. Prazan isparivač je težak između 30 i 40g
Medicinska boca je (pogledaj video) alternativna varijanta. Brzina isparavanja se reguliše uz pomoć kapaljke kao kod Lebihovog isparivača ili se koristi kombinacija sa dve tegle i fitiljem za gasne lampe koji radi na sličnom principu kao Nasenhejder isparivač.
Autor teksta
Završio Rudarsko/geološki fakultet u Beogradu,od 1994 god živi u Kanadi (KALGARI/ALBERTA).Pčelari sa LR i Farrar košnicama.Preko pčela i pčelarstva održava vezu sa otadžbinom i prenosi nam novitete sa zapada.