Vratio sam se sa pcelinjaka. Ringlov (dzenarika) lepo cveta, na nekim stablima vec i prolazi, ide sve nekako polako, bas kako treba. Pcele rade, ima unosa i nektra i polena, ipak leglo nekako stagnira, ne povecava se. Pisem ovo zbog mladih kolega koje ce sada prvi put izvoditi drustva iz zime. Zima je bila idealna, nije bilo zaletanja sa lesnikom u prvom mesecu ali ni snega u ovo vreme kao predhodne zime. Sada je na delu vrlo rizican period u zivotu zajednica, smena generacija, izleganje mlade, kratkozivuce pcele.
Rizik je pored nedostatka hrane za razvoj i sto je ovo period kada nozema cerana odnosi kosnice. Jos uvek nema brzog i masovnog pristizanja mlade pcele niti obilnog unosa polena. Idealni uslovi za gubitke od nozemoze.
Neka se ne iznenade kolege koje su pozurile sa dodavanjem SO, neki i celih nastavaka sa SO, pcele je manje nego pre mesec dana. To je normalna pojava ali je ovo prolece izrazenija jer su drustva usla sa vecim brojem zimske pcele u mirovanje a i ranije krenula sa vecim brojem ramova sa leglom. U sustini drustva su ispratila prirodu, pred kraj cvetanja ringlova (dzenarike) trebalo bi da u kosnicama ima 5 ramova sa leglom (naravno ne skroz zalezenih) da bi imali izletnicu za bagrem.
Pre mesec dana sam postavio snimke i rekao da je mnogo pcele u kosnicama za to doba godine.Tada je u kosnicama bila i zimska pcela koja polako nestaje. Odradila je svoju ulogu, izvela prva legla. Malo ranije ali tako je kako je. Pravi razvoj tek predstoji. Imamo nekih tridesetak dana do prvog bagrema. Pcele sam uzimio sa plodistem gore ili izmedju dva nastavka, na 9 ramova. Jedini posao oko pcela mi je bio vracanje desetog rama. Mislim da ne treba zuriti sa dodavanjem SO. Vreme za to tek dolazi.
Treba obratiti paznju na kolicinu hrane jer ce potrosnja biti jednaka kao tokom celog zimovanja. Sada pogaca ne resava manjak hrane. Moze samo da nadomesti prestanak unosa u slucaju par uzastopnih kisnih dana. Treba povesti racuna da ne dolazi do zastoja ili prekida legla naredni mesec jer ce se za to „platiti“ manjim prinosima na bagremovoj pasi. Verujem da treba krenuti sa stimulativnom prihranom. Ne sirupa na litre, bice deponovan i poklopljen vec u manjim obrocima. Ovo sve se odnosi na nize predele. Veca NMV je druga prica.
Fotografije Z.Banovic
Hvala Zorane za tekst!
Dragi prijatelji, pčelarke i pčelari, sa zadovoljstvom Vam predstavljamo prvu knjigu, autora, doc. dr Gorana Mirjanića, pod nazivom „Ishrana pčela“. 😊🐝📖👌
Cijena knjige je 15 KM i možete je naručiti porukom u inbox ili kupiti direktno u našoj radnji u Gradišci. 📦👍
Knjiga je ispunjena praktičnim savjetima i tajnama uspješne ishrane pčela. Nauka, struka i iskustvo u službi očuvanja pčelinjih društava. 🔝
Cena za Srbiju je 990 din+postanski troskovi!
Za naružbe iz Srbije, možete se obratiti našem distributeru: (posaljite poruku preko messenger-a na ovoj stranici)
https://www.facebook.com/medpcelarskimagazin/
Ili posaljite poruku preko sajta dugme kontakt)
medpcelarskimagazin.mvbyte.com
ili direktno na mail:
medpcelarskimagazin@yahoo.com
Vaša Košnica Gradiška! ☺️
Zoran Banovic
Pcelarim sa LR kosnicama. Iz Backe Palanke sam. Pcelinjak je stacionarnog tipa jer se nalazi u blizini Dunava i imam sve pase u okruzenju(Repicu, bagrem, amorfu, lipu, suncokret, livadu i medljiku).Imao sam srecu da najveci prakticari sa Balkana prenose mi svoja znanja. Imam uvek par kosnica koje otvaram i posmatram tokom cele godine (i sada).