HONEYBEEKEEPINGMAGAZINE

MEDPCELARSKIMAGAZIN.MVBYTE.COM

Translate

PRIJATELJI SAJTA

Reportaža

Pčele i slonovi-pčelarstvo u Africi!

Slonovi u Keniji nisu ograničeni na nacionalne parkove i zato se cesto pojavljuju na obodima sela i prouzrokuju  ozbiljne društvene ,političke i  ekonomske probleme,u
Keniji  kao i u mnogim drugim delovima Afrike. Shodno tome, istraživački napori su usmereni na pronalaženju
efikasnog resavanja ovog problema.Sacuvati poljoprivredne useve od slonova a ujedno i ne naskoditi slonovima nije ni malo jednostavno! Savet Elefantsa(Slonova)
i Oksfordski univerzitet istražuju upotrebu pcela  kao prirodnoog stita od   upada slonova.Otkriveno je da slonovi  kada dozive napad pcela i masovne pcelinje ubode,proizvode i emituju   nisko
frekvencijske  glasove(proizvode zvuke)  koji  upozoravaju sve ostale
susedne slonove da se povuku i izbegnu pcelinje ubode.Takodje izgleda da slonovi pamte negativna iskustva sa pcelama te onda u sirokom luku zaobilaze oblasti gde su doziveli „neprijatne susrete sa pcelama“.

Poljoprivrednici koriste ovo znanje kako bi se  zaštitili
od slonova.Kosnice su  obešene su na svakih deset metara i povezane zajedno  zicom u određenoj formaciji tako da kada slon dodirne jednu od košnica, ili međusobno povezanu žicu, košnice duž linije ograde će se zatresti i osloboditi pčele koje onda napadaju slonove! Na terenu smo testirali ovaj dizajn Beehive Fence u tri seoske poljoprivredne zajednice u Keniji sa preko 80% uspeha. Svaki tip kosnice može se koristiti, iako se naš projekat fokusira na korišćenje Kenyan Top Bar kosnica  i Langstroth kosnica jer  obezbeđuju optimalne prinose meda za poljoprivrednike.Poljoprivredni proizvođači malog obima imaju koristi od ograda od košnica na više načina:

  • Smanjivanje broja napada slonova koji  često uzrokuju traume i povrede članova porodice!
  • Povećana proizvodnja prinosa kroz smanjenu štetu od slonova i potencijalno povećanje poljoprivrednih useva zbog oprasivanja  pcela!
  • Dodatni prihodi putem prodaje „Slonovskog meda“ i pčelinjih proizvoda!

Na karti su  prikazane  zemlje u žutoj boji gdje se trenutno koriste pčelinje ograde. Zemlje oznacene crvenom bojom su drzave  gde se razmislja o mogućnosti korišćenja pčelarskih ograda.
U većini područja koncept ovakvih ograda od  košnica je brzo usvojen, jer je pčelarstvo vekovna tradicija u Africi. Tradicionalne zajednice obično prikupljaju divlji med iz divljih košnica i uživaju u medu kao prirodni izvor hrane i zaslađivača.
Indirektno, projekat podržava povećanu populaciju medonosnih pčela u poljoprivrednim područjima koja uglavnom doživljavaju širenje i urbanizaciju. Često takva ekspanzija uključuje negativne aktivnosti kao što su prekomerna eksploatacija,krcenje, čišćenje zemljišta i spaljivanje. Dodatni oprašivace dosta popravljaju tu situaciju i pomazu u odrzanju biodiverziteta.
Pogledajte video

Žena sa pušačem

Izvor
http://elephantsandbees.com/beehive-fence/

Contact

  lucy@savetheelephants.org

  Dr Lucy King, MSc, DPhil.
Elephants and Bees Project Leader
Save the Elephants
P.O. Box 54667, Nairobi 00200, Kenya

 

DRAGAN RADANOVIĆ

Autor teksta

UREDNIK SAJTA

Mi smo najčitaniji pčelarski sajt u regionu -Brojač pregleda

medpčelarskimagazin

Reklamirajte svoje proizvode na sajtu

Pet godine od postojanja sajta (2016 god)- i preko 233.456  poseta sajtu,doslo je vreme za korak napred.Novi dizajn,koncept...Uveli smo i marketing (jedini nacin da i dalje postojimo) Dragan Radanovic-urednik sajta

PRIJATELJI SAJTA

Najčitaniji pčelarski sajt

medpcelarskimagazin

Ljubav prema pčelama

1 %
Copyright medpcelarskimagazin ©️ 2016