HONEYBEEKEEPINGMAGAZINE

MEDPCELARSKIMAGAZIN.MVBYTE.COM

Translate

PRIJATELJI SAJTA

DRAGAN RADANOVIĆ

Trutovi i hemija-Seksualni život matica 6 deo

Istraživanje je provedeno u Bernu -Svajcarska 2015 god.

Preveo i obradio D.Radanovic

Postoji jasan dokaz za subletalne efekte neonikotinoidnih insekticida na insekte. Ovdje pokazujemo da dva neonikotinoida (4,5 ppb tiametoksama i 1,5 ppb klotianidina) značajno smanjuju reproduktivnu sposobnost muških  pčela (trutovi) kod Apis mellifere. Trutovi  su dobijeni iz drustava izloženih neonikotinoidnim insekticidima  a potom su drzani u laboratorijskim kavezima sve dok nisu postigli polnu zrelost. Iako nisu zabelezeni značajni efekti za mušku teneralnu (nedavno nastalu odraslu osobu) telesnu masu i količinu sperme, podaci jasno pokazuju smanjenje zivotnog veka trutova kao i smanjenu životnu sposobnost spermija (procenat zivih u odnosu na mrtve spermatozoide)  za 39%. 

Ovi rezultati pokazuju po prvi put da neonikotinoidni insekticidi mogu negativno utecati na sposobnost reprodukcije trutova. Vec smo pisali u prethodnim nastavcima ovog serijala na ovom sajtu o poliandriji (Seksualni zivot matice 1do 5) da matice obavljaju parenje ubrzo nakon izletanja kako bi sakupile i skladistile  dovoljne količine sperme iz više razlicitih trutova. Ova visoko poliandrijska strategija ima vise prednosti, uključujući povećanu funkcionalnost pcelinje kolonije i otpornost na bolesti.

Uspešan prenos sperme je primarni cilj kopulacije , te stoga je uspesnost  parenje matice vezana za  veliku količinu sperme koja mora ostati u izvrsnom stanju tokom  produženog razdoblja unutar organa za cuvanje sperme (spermoteka). Iako su uslovi skladištenja kod matica primarni za osiguranje dugoročnog preživljavanja sperme(zdravlje matice  i kvalitet spermoteke) i sperma dobijena iz truta mora ipak biti visokog kvaliteta. Iako se čini da neonikotinoidi ne utiču na količinu ukupnih spermija koje su proizveli mužjaci, vidjeli smo značajan negativan učinak na održivost(prezivljavljavanje) sperme. Moguće je da je ovo uzrokovano reaktivnim oksidativnim stresom koji utiče na spermu. Svakom pcelaru je jasno da bilo kakvo smanjenje kvalitete sperme moze imati negativne posljedice po celo pcelinje drustvo. Inace,pomoću mišićnih kontrakcija u ženskom reproduktivnom traktu, prenesena sperma aktivno pliva od jajovoda do maticine spermoteke  i to moze trajati do približno 40 sati .

Zakljucak!

Ovaj serijal (Seksualni zivot matice) ima za cilj da nam pojasni i priblizi zivot jednog pcelinjeg drustva i ovaj 6-ti deo je veoma vazan jer nam pojasnjava mnoge stvari.Posle ovog teksta je naprimer jasno da bi trebalo izbegavati useve tretirane ovim preparatima sto mi uostalom i sami znamo odavno ali poenta je da radimo svi zajedno protiv njihove upotrebe jer oni ne samo da direktno( naprimer -smrtnost pcela na suncokretu) vec i indirektno uticu negativno na zivot pcela jer kvalitet trutovskog semena direktno utice na stanje jednog pcelinjeg drustva!

Pritiskom na donje linkove moze procitati i ostale tekstove ovog odlicnog serijala:

Dosije:Seksualni zivot matice(prvi deo)

Dosije:Seksualni zivot matice! (drugi deo)

Seksualni zivot matice( 3 deo)Pogledajte„Long-horned Bee Mating Behavior“

Seksualni zivot matice(Dosije 4deo)

Trutovi iz oplodjenih jaja!Seksualni zivot matice (5deo)

Autori: Lars StraubLaura Villamar-BouzaSelina BrucknerPanuwan ChantawannakulLaurent GauthierKitiphong KhongphinitbunjongGina RetschnigAline TroxlerBeatriz VidondoPeter NeumannGeoffrey R. Williams

Link izvora

http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/283/1835/20160506

License http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/,

 

 

DRAGAN RADANOVIĆ

Autor teksta

medpcelarskimagazin

UREDNIK SAJTA

Mi smo najčitaniji pčelarski sajt u regionu -Brojač pregleda

medpčelarskimagazin

Reklamirajte svoje proizvode na sajtu

Pet godine od postojanja sajta (2016 god)- i preko 233.456  poseta sajtu,doslo je vreme za korak napred.Novi dizajn,koncept...Uveli smo i marketing (jedini nacin da i dalje postojimo) Dragan Radanovic-urednik sajta

PRIJATELJI SAJTA

Najčitaniji pčelarski sajt

medpcelarskimagazin

Ljubav prema pčelama

1 %
Copyright medpcelarskimagazin ©️ 2016