Esmaeil Amiri, Marina D. Meixner, Per Kryger
Preveo i priredio D.Radanovic
Virus deformisanih krila je važan cinioc u uginucu pcelinjih drustava.Česta je pojava oštećenje matice kao razlog za gubitak kolonija. Ovde cemo ispitati mogucnost seksualnog prenosa virusa za vreme parenja matice sa vise trutova. U okruženju s visokom zarazenoscu sa virusom ostecenih krila matice su zarobljene nakon povratka iz prirodnih svadbenih letova. Nakon polaganja jaja, virusna kvantifikacija otkrila je da je sedam od 30 matica imalo visoke nivoe virusa deformisanih krila u svim tkivima, uključujući i seme pohranjeno u spermoteci.Dve skupine su bile neuparene matice ili matice koje su se parile u izolaciji i pokazale su relativno nizak nivo inficiranosti virusom. Niti jedna od kontrolnih matica nije bila visoko inficirana.
Naši rezultati pokazuju da virus deformisanih krila kod zaraženih trutova ne smanjuje njihovu konkurentnost i mogućnost prenosa virusa zajedno s semenom,koje povremeno dovodi do infekcija matica. Ekstremna poliandrija(parenje jedne zenke sa vise muzjaka) je sveprisutna u rodu Apis (pčela).Kod medonosnih pčela(Apis mellifera ) parenje se događa na znatnoj udaljenosti od kosnice na tzv sparivalistima. Vrlo rano u svom životu, mlade matice posete sparivalista i pare se u slobodnom letu s brojnim trutovima, često i vise puta u vazduhu. Pored svojih prednosti, multiple parenje uvodi i rizik za matice a time i na kolonije. Nadalje, s obzirom na određeni udeo zarazenih trutova prisutnih na sparivalistu, rizik polnog prenosa bolesti raste sa svakim dodatnim parenjem.
Znatan broj istraživanja je otkrilo da su reproduktivni organi matica i trutova,cesto i vrlo zaraženi virusom deformisanih krila,(povremeno zajedno s drugim virusima Infekcija sa DWV(virus deformisanih krila)je česta kod pčela.Poznato je da se prenosi vodoravno između odraslih pčela -fekalno oralnim putem a horizontalno između generacija preko jaja ili spermija . U nedostatku Varroa destructor njegova proširenost i virus titar su obično niske.
U posljednjih nekoliko decenija prevalencija i virulencije od DWV su dramatično povećani zbog promene u svom prenosnom putu, pa se sada uključuje vektorski posredovani prenos .Glavni okidač za tu promenu je bio prelazak parazitske Varroa grinje sa azijske A. cerana na A. mellifera i njeno sirenje po svetu.. Kako ove grinje zavise od pčelinjeg legla za svoje razmnožavanje, zaražene grinje mogu preneti veliki broj virusnih čestica direktno u hemolym.
Kao rezultat toga, radilice poreklom iz drustava s visokom stopom zaraze grinjama obicno pokazuju visoki stepen DWV infekcijeZa poredjenje, visoka razina virusne infekcije kod matica se nemoze direktno objasniti Varroa parazitom , jer je vreme razvoja matice prekratko za grinje da bi dovršile svoj reproduktivni ciklus. Stoga je jedno od mogućih objašnjenja za veliku zarazenost matica sa virusom mogao biti virus zaraženih trutova preko prirodne oplodnje. Iako je ranije pokazano je da zaraže ni trutovi mogu leteti do sparivalista, malo je dokaza da se uspešno takmice za parenje s nezaraženim trutovima. Prisutnost i integritet matica je vazan za pčelinje kolonije,zdravlje matice ima direktan uticaj na zdravlje drustava.
Pogledaj odlican video!
Objavljeno line 2016 Sep 9.© 2016
Autor teksta
UREDNIK SAJTA