HONEYBEEKEEPINGMAGAZINE

MEDPCELARSKIMAGAZIN.MVBYTE.COM

Translate

PRIJATELJI SAJTA

Hrvoje i Nataša Cvitanović

Palamida i Obična lisičina-Predstavljamo  dve medonosne biljke!

Palamida

 

(Cirsium arvense)
Narodni nazivi: Livadni osjak, palamida, osjak, stričak, žulj.
Roda Cirsium, porodice glavočika Compositae. Ima oko 30 vrsta ili podvrsta osjaka i većina ih je zastupljena u našoj flori. To su višegodišnji zeljasti korovi manje ili više medonosni. Poljski osjak raste na zapuštenom zemljištu, loše obrađenim oranicama a najviše ga ima u poplavnim područjima velikih rijeka.
Listovi su mu eliptični do lancetasti, duboko urezani po rubovima i bodljikavi. Ljubičasto crveni cvjetovi smješteni su u zbijenim glavičastim cvatovima.
Cvate od lipnja do listopada i vrlo je otporan na ljetnu sušu. Zajedno sa drugim vrstama osjaka daje pčelama dobru medonosnu i peludonosnu pašu.


OBIČNA LISIČINA (Echium vulgare)

Narodni nazivi: Modra lisičina, lisičje uho, lisičji rep, vučji rep
Dvogodišnja je korovska biljka, od 25 do 100 cm visoka. Submediteranska je biljna vrsta, ali ponegdje zalazi i dublje u unutrašnjost. Podnosi sušu jer ima dobro razvijen korijenov sistem. Cijela je biljka pokrivena tvrdim dlačicama, listovi su dugi i zašiljeni, cvjetovi su skupljeni u guste metličaste zavitke. Na početku su crveni, a kasnije što su stariji poplave. Crvenkasti prašnici su dugi i strše iz cvijeta. Cvate od polovice lipnja do rujna. Glavna cvatnja traje dva mjeseca a ako se stare biljke pokose, izrastu mlade koje cvatu i mede do mrazova. Vrlo je medonosna a daje i nešto peluda. U jednom cvijetu bude 0,3 do 0,4 mg nektara s koncentracijom šećera od 30 do 45 %. Za povoljnog vremena lisičina može dati od 6 do 8 kg. Računa se da na jednom hektaru u povoljnim uvjetima bude oko 300 kg meda. Bolje medi na početku dok je cvijet crven a kad postane plavo-ljubičast medenje se smanjuje. Lisičina se razmnožava sjemenom. Pčelari bi lisičinu mogli sijati na neiskorištenim i zapuštenim zemljištima ali podalje od drugih usjeva. Iz osutog sjemena će se dalje sama razmnožavati.

Fotografije Hrvoje Cvitanovic –Tekst Natasa Cvitanovic

Kontakt

natasa.cvitanovic@gmail.com

 

Hrvoje i Nataša Cvitanović

Autor teksta

Hrvoje i Natasa Cvitanović

Hrvoje-Pcelar iz Karlovca(Hrvatska),dugogodisnji pcelar,poznajem ga preko 30 godina,covek koji me asocira na neka prosla i lepsa vremena!

Mi smo najčitanij pčelarski sajt u regionu -Brojač pregleda

medpčelarskimagazin

Reklamirajte svoje proizvode na sajtu

Pet godine od postojanja sajta (2016 god)- i preko 233.456  poseta sajtu,doslo je vreme za korak napred.Novi dizajn,koncept...Uveli smo i marketing (jedini nacin da i dalje postojimo) Dragan Radanovic-urednik sajta

PRIJATELJI SAJTA

Najčitaniji pčelarski sajt

medpcelarskimagazin

Ljubav prema pčelama

1 %
Copyright medpcelarskimagazin ©️ 2016