Nakon otkrivanja Varo-e Jacobsoni prvih sedamdesetak godina nisu vršena njena značajnija naučna istraživanja. Prvi opis ovog pčelinjeg parazita nakon njegovog otkrića 1904. godine zabilježen je 1958. godine u Japanu.
Sedamdesetih godina prošlog vijeka, kada je varoa već prouzrokovala velike štete zapadnoj medonosnoj pčeli – Apis melliferi, intenzivirana su njena naučna istraživanja. Istraživanja su vršena uglavnom na varoama koje parazitiraju na Apis melliferi gdje varoe inače ima više pa je lako bilo varou pronaći za razliku od varoa koje parazitiraju na istočnoj pčeli – Apis cerani. Zapaženo je da je varoa koja parazitira na Apis melliferi krupnija od varoe koja parazitira na Apis cerani.
Ova razlika obrazlagana je povoljnijim uslovima parazitiranja varoe na Apis melliferi koja je i krupnija od Apis cerane. Utvrđene su i velike različitosti godišnjeg prirasta varoa među zajednicama Apis mellifere i Apis cerane. Na Apis melliferi znatno je veći godišnji prirast varoa nego na Apis cerani, tako da varoa svake godine pčelinjim zajednicama Apis mellifere nanosi velike, ogromne štete, dok pčelinjim zajednicama Apis cerane nepričinjava znatnu štetu. Ove različitosti obrazlagane su genetskom neotpornošću naše pčele Apis mellifere koja nije razvila odbrambene mehanizme borbe sa neprirodno prispjelim parazitom.
Zatim, razlikom nivoa juvenilnog hormona na radiličnim i trutovskim larvama kod ove dvije vrste pčela (koji je na radiličnim larvama Apis cerana tako nizak da slabo stimulira ženku varoe da poleže jaja) a kojeg ženka varoe mora sa hranom unijeti u svoj organizam kako bi započela odlaganje plodnih jaja. S druge strane, odrasle pčelinje jedinke Apis cerane odstranjuju velik procenat varoa iz svog legla i sa svog tijela. Predpostavljano je da je Varoa Jakobsoni na svom novom domaćinu zatekla idealne uslove za svoj životni razvoj a naročito za razmnožavanje.
Različit godišnji prirast varoe u pčelinjim zajednicama zapadne pčele Apis mellifere utvrđen je u različitim oblastima (arealima) njene rasprostranjenosti.Ove različitosti obrazlagane su genetskim razlikama medonosnih pčela Apis mellifere u pojedinim oblastima njene rasprostranjenosti.
Na osnovu ranijih naučnih ispitivanja varoe u Evropi bila su poznata dva
genetski različita tipa Varoe Jacobsoni i to: R tip (Ruski ili GER tip) i J tip (Japanski tip). Američki istraživači (Delfinado – Bakar i Houck) otkrili su različitosti u veličini tijela, broju i položaju dlačica kod varoa iz različitih oblasti njene rasprostranjenosti i na osnovu tih različitosti i njihovog porijekla odredili 3 tipa varoa i to: A tip – varoa sa Apis mellifere evropskog porijekla, B tip – varoa sa Apis Cerana i C tip – varoa sa afrikanizovanih sojeva Apis mellifera.
Međutim, 1994. godine australijski naučnik Denis Anderson utvrđuje da varoa koja parazitira na istočnoj pčeli Apis cerani, opisana 1904. godine kao Varoa Jacobsoni, se ne može razmnožavati u leglu (zapadne) medonosne pčele Apis mellifere što daje sumnju da su predhodne predpostavke uopće tačne i predpostavlja mogućnosti postojanja više vrsta varoa.
Višegodišnjim istraživanjima varoe koja je doktor Denis L. Anderson iz Canbere (Australija) vršio na varoama širom svijeta od 1989. do 1999. godine potvrdile su se velike genetske razlike kod varoa koje parazitiraju na pčelama u različitim oblastimaKako je dokazano da Varoa Malezija-Indonezija tip koja parazitira na istočnoj pčeli Apis cerani opisana 1904. godine, kao Varoa Jacobsoni, apsolutno ne može da se razmnožava na leglu zapadne pčele Apis mellifere nesumnjivo se može zaključiti da sva dosadašnja ispitivanja varoe vršena na Apis melliferi se ne odnose na varou vrste Varoa Jakopsoni (Oudemans 1904).
Uvažavajući nova naučno potvrđena saznanja da na Apis melliferi parazitiraju samo dva tipa varoa i da oba pripadaju jednoj vrsti varoa Varoi Destruktor – velika varoa (Anderson, Trumean 2000) ukazuju na činjenicu da su se sva dosadašnja ispitivanja varoe na Apis melliferi odnosila samo na ovu vrstu varoa.
Pritiskom na link idi da reportazu o E.Karahodzicu
Pcelarski “Don Kihot” sa Vlasica
Pogledaj film⬇
YouTube-Animirani film o Varoi
Pozivamo vas da posetite Facebook medpcelarskimagazin stranicu i da je lajkujete(na njoj su redovna obavestenja o novim tekstovima na sajtu) .Na njoj ima materijala(i bice jos vise) kojih nema na sajtu.Saljite i serujte na Facebook medpcelarskimagazin stranicu!
Autor teksta
Pelar iz BiH (Vlasic) pcelari vise decenija,strucni predavac,autor mnogih tekstova,proizvodjac maticne mleci,meda,polena.Veliki pcelar i jos veci covek.