PrimeBEE je prva vakcina za pčele i druge oprašivače. Ona se bori protiv ozbiljnih mikrobioloških bolesti koje mogu biti štetne za zajednice oprašivača. Pronalazak je rezultat istraživanja koje su uradili dva naučnika na Univerzitetu u Helsinkiju, Dalial Freitak i Heli Salmela .
Osnova inovacije je prilično jednostavna. Kada matica jede nešto sa patogenom u njemu, molekule potpisa patogena vezuje vitelogenin. Vitellogenin zatim nosi ove molekule potpisa u jaja koja matica nosi, gde oni rade kao induktori za buduće imunološke reakcije.
Pre toga, niko nije pomislio da vakcinacija insekata može biti uopste moguća. To je zato što imunom sistemu insekata, iako sličan sistemu sisara, nedostaje jedan od centralnih mehanizama za imunološku memoriju – antitela.
„Sada smo otkrili mehanizam koji pokazuje da ih možete vakcinisati. Možete prenositi signal iz jedne generacije u drugu“, kaže istraživač Dalial Freitak.
Od moljaca do pčela!
Dalial Freitak radu sa insektima i imunološkim sistemom tokom svoje karijere. Počevši od moljaca, primetila je da ako roditeljska generacija bude izložena određenim bakterijama preko hrane, njihovi potomci pokazuju povišeni imuni odgovor.
Budući planovi: vakcinisati svoje pčele protiv bilo kog mikroba
Prvobitni cilj PrimeBEE-a je da razvije vakcinu protiv američke trulezi, bakterijskog oboljenja izazvanog Paenibacillus larvae ssp. larve.
„Nadamo se da ćemo takođe razviti vakcinaciju protiv drugih infekcija,već smo započeli inicijalne testove, a planira se da se vakcinišu protiv bilo kog mikroba“. „Komercijalizacija je od početka bila cilj ovog projekta asve je počelo kada su nas kontaktirali Dalial i Heli, koji su nam prvo predstavili otkrivanje pronalaska i koji su opisali ključne nalaze istraživanja, a zatim su se sastali sa nama da detaljno raspravljamo o ovom slučaju a od tada Univerzitet nastavlja da podnosi prijavu za patente koja je dosegla nacionalnu fazu u januaru 2018. godine. „
Ukratko