Svi znamo da u prirodi opstaju samo naj izdržljiviji i najjači! Ako uzmemo u obzir brzu prilagodbu Varroe na razne situacije pa i na preparate kojima se pčelar bori protiv nametnika. Shvatit ćemo da je i ako u malom broju preostala Varroa ite kako opasna. Ne zbog brojnosti, nego zbog otpornosti! Jednostavno njen evolucijski put je toliko dug da već sada imamo Varrou koju možemo nazvati (SuperVarroa). Za Super Varrou, potreban je i (Super Pčelar).
Borba protiv Varroe Ramom građevnjakom.
Piše Hamid Zlatić
Od Aprila mjeseca stvaraju se uslovi za početak Biološke borbe protiv Varroe. Ram građevnjak grade jake zajednice uz povoljne pašne uslove. Mnogi pčelari zanemaruju ram građevnjak. Ako u Aprilu i Maju mjesecu preko rama građevnjaka odstranimo 500 Varroa. To je onda krajem Juna 1000 Varroa manje u pčelinjoj zajednici u odnosu na to da nismo koristili ram građevnjak. Primjera radi; 1000 Varroa krajem Juna unutar pčelinjeg poklopljenog legla polovinom Jula dostić će brojku od 2000. Ovo su primjeri samo ako nismo imali isijecanja rama građevnjaka na vrijeme. Nikada sva Varroa neće ući u ram građevnjak. Veliki broj Varroe ostat će u trutovskim ćelijama. Koje se nalaze na ostalom trutovskom leglu unutar košnice. Kao i na pčelama radilicama i trutovima. Uzet ćemo za primjer da se izvan rama građevnjaka i na pčelama nalazi oko 50% Varroe a to je ponovo velika opasnost za pčelinju zajednicu. Razmislimo o ramu građevnjaku, razmišljajući o ramu građevnjaku vidjet ćemo sebe. Vidjet ćemo koliko smo aktivni, koliki su nam interesi u nastojanju da očuvamo pčele.
Utjeha pčelaru.
Upotreba bilo kakvih Antivaroznih preparata kada imamo poklopljeno pčelinje leglo unutar pčelinje zajednice. Više je utjeha za pčelara nego li riješenje za kvalitetno odstranjivanje Varroe.
Isto se odnosi i na razno razne pripravke koji se dodaju u hranu u borbi protiv Varroe.
VARROA DESTRUKTOR.
Čitajući moje dosadašnje objave o „Nestanku pčela“ može se steći dojam da je Varroa glavni i jedini uzročnik nestanka pčela. Što nije tačno! Varroa je jedan, od „Okidača u interakciji sa Virusima i Nozemom koja se usko dovodi u sumnju sa nestankom pčela. Tako da se kroz smanjenje Varroa populacije u pčelinjoj koloniji, smanjuje i procenat oboljenja od Pčelinjih Virusa i Nozeme Cerane. Znam da se mnogi neće složiti sa mnom ali za ovu moju tvrdnju postoje naučni dokazi. Naime, utvrđeno je da tamo gdje u današnje vrijeme pčelari, pčelare bez prisustva Varroe manje je prisustvo pčelinjih Virusa pa i Nozeme Cerane.
Kroz, moje objave i pisanje o „nestanku pčela“ želio sam mojim prijateljima približiti skrivenu opasnost. Koja je sve prisutna u našim pčelinjim zajednicama a zove se Varroa. Pokušao sam objasniti kojom brzinom od malog broja preživjelih Varroa tokom zime ista doživi svoju ekspanziju u razvoju u kratkom vremenu. Tačnije, koju štetu može prouzrokovati Varroa za samo nekoliko mjeseci. Da bi populacija Varroa doživjela tako brz razvoj potrebno joj je leglo, bez legla njen razvoj je nemoguć. Proljetni intenzivni razvoj legla idealno pogoduje razvoju Varroe. I u tom proljetnom razvoju broj pčela i legla poklapa se sa brojem Varroe. Međutim kada dođe do kraćanja obdanice, a to je tamo oko 20 Juna taj odnos se mijenja. Kraćanjem obdanice matica smanji zalijeganje, tako da već tada nastaje taj prelomni moment kada populacija Varroe postaje dominantija i brojnija u odnosnu na leglo unutar pčelinje kolonije. Već krajem Jula unutar pčelinje zajednice ukoliko je ista bila opterećena Varoom. Imat ćemo negativne rezultate, koji su u početku pčelaru tako reći ne vidljivi. Tada je pčelaru nevidljivo, koliko su pčele inficirane pčelinjim virusima, koliko je kraći životni vijek izleženih pčela radilica itd. A kratko posle već početkom Augusta pčelaru je vidljiv pad snage pčelinje zajednice kao i tkz pčele puzačice. Puzanje pčela ispred košnica pčelar često povezuje sa Nozemom. Dok slabljenje pčelinje kolonije usko povezuje sa nedostatkom cvijetnog praha, trovanjm, ili smanjenim unosom nektara. Međutim realnost je nešto sasvim drugo. Tačno je da pčele oboljele od Nozeme Cerane pužu, i o ovome ću pisti u drugim objavama. Ako u Julu poranimo i dođemo na pčelinjak prije izlaska suca na letima košnica vidjet ćemo defektne pčele. Pčele sa zakržljalim krilima, zakržljalim abdomenom. Jednostavno defekte pčele oboljele od (VZK) Virus Zakržljalog Krilca i za ovu vrstu virusa ne postoji nikakav lijek.
Uzročnik (Virusa zakržljalog krilca) jeste direktno Varroa. Za ovu vrstu Virusa ne postoji lijek, a njegovo širenje nama je sve vidljivije. Ubalžavanje štete koje nosi ovaj virus jeste (blagovremena i ustrajna borba protiv nametnika, ne jednom metodom i jednim sredstvom). U borbi protiv Varroe pčelar mora primijeniti više metoda i načina borbe da bi postigao željeni rezultat. Kada je ( VZK) u pitanju nauka je došla do saznanja. Da je Virus zakržljalog krilca mutirao te da je isti pronađen skoro na svim pčelinjacima svijeta. Osim u zemljama u kojima nema Varroe!
Ove moje tekstove pokušao sam pojednostaviti, sažeti, mnoge stvari ostanu u ovakvim slučajevima pisanja ne dorečene. Ja sebe ne smatram stručnjakom, nego samo pčelarom praktičarom. Zato i pišem na ovaj način. Ako neko ima neku sugestiju na ovo moje pisanje neka to napiše kroz komentar i diskusiju. Ja ću nastojati da odgovorim na vaš komentar. O “ Nestanku pčela “ nastavit ću pisati, onako, spram svog znanja, i svojih mogućnosti.
Živim na dvije adrese Rašljani Brčko Dc BiH i Arnoldstein u Austriji. Kako živim tako i pčelarim u Bosni oplsužujem preko 80-tak košnica, u Austriji je to nešto manje. Pčelarstvom sam se počeo baviti sa 14 godina tačnije 1984 godine. Počeo sam sa DB košnicama a pčelario sam i sa Gerstung,Zander, a trenutno pčelarim sa LR u kombinaciji sa Farrarom.1
Mi smo najčitaniji pčelarski sajt u regionu -Brojač pregleda
Sajt je počeo sa radom 2016 god i najčitaniji je pčelarski sajt u regionu. Marketing je način da i dalje postoji sajt i pomaže pčelarstvu .
Dragan Radanović-urednik sajta